Aston Martin Valkyrie: Hmotnosť nad tonu, prítlak pod dve!

689

Dekáda hyperáut zďaleka nekončí. Aston Martin Valkyrie je beštia, ktorá si to chce rozdať s monopostmi Formule 1. Valkýre má k tomu dopomôcť nízka hmotnosť, obrí výkon a šialený prítlak.

Roky „dvetisíce nám priniesli 660 koňové Ferrari Enzo, pohodlný a spoľahlivý McLaren SLR alebo neskrotnú beštiu v podobe Porsche Carrera GT. Všímate si, čo sa deje vo svete hyperáut posledné roky? Všetky atakujú (a niektoré presahujú) výkon 1000 koní a stoja milióny. Aston Martin a Red Bull majú k tomu taktiež čo povedať.

1816 kilogramov

Aston Martin Valkyrie nie je okrídlený DTM chaos, ako Koenigsegg Agera. Nepodobá sa však na nič, čo v posledných rokoch splodil automobilový svet. Extrémne množstvo aerodynamických prvkov zapracovaných priamo do dizajnu karosérie však produkuje extrémne čísla. Podľa posledných správ dokáže Valkyrie vyprodukovať pri maximálnej rýchlosti až 1816 kilogramov prítlaku.

To je približná hmotnosť jedného Audi A6 s trojlitrovým naftovým šesťvalcom pod kapotou, ktorá tlačí na najextrémnejší Aston všetkých čias. Toto číslo však ešte nie je finálne, keďže jeho geniálny dizajnér Adrian Newey nachádza stále nové spôsoby, ako vylepšiť aerodynamické prvky Valkyrie.

Nekončiaca evolúcia

Medzi nové prvky ktorá dopomohli dosiahnuť toto ohromné číslo prítlaku, patrí aj nová séria prieduchov medzi prednými kolesami a karosériou. Dopomáhajú k nasmerovaniu väčšieho množstva vzduchu na veľké zadné krídlo a taktiež odhaľujú vzpery pruženia, ktoré same sú o sebe aerodynamicky aktívne.

„Väčšinu toho čo vidíte voľným okom, je samotná konštrukcia auta, ktorá musí byť veľmi rýchlo odsúhlasená vedením. Panely ktoré nepatria do štruktúry vozu súu stále predmetom evolúcie, keďže Adrian stále nachádza nové a nové vylepšenia“, prezradil šéfdizajnér Miles Nurnberger magazínu Autocar.

Zatiaľ síce nie sú parametre Valkyrie oficiálne známe, zdroje v rámci značky hovoria o výkone cez 1100 konských síl a hmotnosťou cez 1000 kilogramov s náplňami (oleje, palivo). Aston Martin a Red Bull, ktorého inžinieri na projekte Valkyrie spolupracujú, dúfajú v dorovnanie času monopostu Formule 1 na okruhu Silverstone vo Veľkej Británii a nakopať zadky Ferrari LaFerrari, Koeniggsegom alebo úhlavnému nepriateľovi, Mercedes-AMG Project One…neviem sa dočkať!