Yaris GRMN, Ford Fiesta ST, Volkswagen Polo GTI, Peugeot 208 GTi a MINI JCW na nože!

397

Dostupný a zábavný motorizmus nevymrel! Na trhu je hromada malých áut za rozumné peniaze, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Z tejto zostavy je však MINI extrémne drahé a Toyota Yaris GRMN zberateľskou špecialitou. Čo na to Ford, Peugeot a Volkswagen?

Ostré mestské hatchbacky dokážu priniesť viac zábavy, než super športy za stovky tisíc eur. Aktuálne si to medzi sebou rozdala asi najlepšia zostava vytočených drobcov na svete. Krpci zo stajní Ford, Peugeot, Toyota, Volkswagen a MINI. Šprint o najhutnejšie ego sa odohral v réžii redakcie magazínu Carwow na notoricky známej pristávacej ploche v areáli Bruntingthorpe Aerodome.

Limitka a snobík

Na jednom z dvoch koncov širokej pristávacej plochy sa postavilo 5 mestských drobcov. Ľavé krídlo zabrala Toyot Yaris GRMN s výkonom 156 kW/212 koní z 1,8 litrového, kompresorom preplňovaného radového štvorvalca. Ide o limitovanú edíciu pre 400 zákazníkov. Zberateľský kúsok je už samozrejme vypredaný.

Pravé krídlo zaujalo jediné „prémiové“ MINI JCW s turbom (Twin-scroll) preplňovaným dvojlitrový štvorvalcom od BMW, výkonom 170 kW/231 koní a pohotovostnou hmotnosťou 1235 kilogramov. To je o rovných 100 kilogramov viac, než v prípade exkluzívneho Yarisu.

…a ľudáci

Z ľavého konca začína „ľudovú zostavu“ Ford Fiesta ST. Auto s jediným trojvalcom na štarte má výkon 147 kW/200 koní z objemu 1,5 litra, stovku zvládne za 6,5 sekundy a hmotnosťou 1262 kilogramov. Rovnakým výkonom disponuje aj Volkswagen Polo GTI, no svojich 200 koní produkuje z veľkého dvojlitrového štvorvalca.

Polo je však najťažšie z partie s hmotnosťou 1355 kilogramov. Najľahším z trojice dostupných „hatchov“ je však Peugeot 208 GTi s rovnakým výkonom ako Ford a Volkswagen, no z objemu 1,6 litra na 4 valce. Pozrite si video, ako to dopadlo. Na ktorého krpca by ste najradšej zložili zálohu?