Vzkriesi Peugeot legendárnu 504 Coupé?

253

Francúzska automobilka Peugeot si na blížiaci sa parížsky autosalón prichystala nádhernú dizajnovú štúdiu. Odkazuje na slávnu minulosť značky, ale hľadí ďaleko do budúcnosti.

Tie krivky musíte spoznať na prvý pohľad, aj keby na titulnej fotke nebolo auto, ktorým sa dizajnéri inšpirovali. Nie každý si však túto legendu pamätá, preto tá fotka. Rovnaký názor má aj samotný Peugeot – model 504 Coupé patrí nepochybne medzi najkrajšie modely tejto značky, čomu nasvedčuje aj názov konceptu: e-LEGEND. Písmenko „e“ na začiatku názvu však nenasvedčuje nič dobré…

Pohov, je to elektromobil

Áno, bohužiaľ. Benzínové šesťvalce, ktoré sa montovali do pôvodného modelu , už vraj nie sú „cool“. Dnes sú „trendy“ bezpohlavné elektromobily a Peugeot zjavne nepatrí medzi sólistov bojujúcich s väčšinou. Pod kapotou však ukrýva až prekvapivo silné pohonné ústrojenstvo. Motor produkuje 340 kW (462 k) a až 800 elektrických newton metrov rozdeľovaných medzi všetky štyri kolesá. Zrýchlenie z nuly na stovku vďaka tomu zvláda tento koncept za menej ako 4 sekundy. Batérie s kapacitou 100 kWh mu pritom zabezpečujú dojazd až 600 km. Nabíjať sa bude dať aj indukčne a vďaka rýchlonabíjaniu by sa malo auto nabiť na dojazd 500 km len za 25 minúť.

Jazdí sám

Aby nestačilo, že ide o elektrické auto, Peugeot dodáva, že vodiča nepotrebuje. Odvezie vás samé, pričom sa dokáže prispôsobiť vašej nálade. Pokiaľ chcete relaxovať,  auto vás nebude zbytočne obťažovať hláseniami. No a pokiaľ ste naopak v najvyššom pracovnom nasadení, umožní vám vybaviť si čo treba, prípadne pripojiť sa na všetky dostupné sociálne siete. Vie vám dokonca aj pustiť film, alebo si v ňom môžete zahrať videohry. Peugeot však (asi len z povinnosti)  dodáva, že auto sa dá riadiť aj manuálne.

Hlasové ovládanie

Ako sa na každé moderné auto patrí, koncept e-LEGEND prichádza aj so zbytočným hlasovým ovládaním, ktoré chce automobilka zaviesť do svojich produkčných modelov už o dva roky. Krásne kupé rozpráva zdigitalizovaným hlasom Gillesa Vidala, šéfdizajnéra Peugeotu. Pomocou hlasu by si mal vodič vedieť nielen meniť jazdný štýl autonómnej jazdy či pustiť si svoju obľúbenú hudbu, ale napríklad aj otvoriť dvere.

Bude sa vyrábať?

Asi ťažko. Na tomto aute chce Peugeot zrejme len ukázať, čo všetko dokáže. Vieme, že Francúzi vedia kresliť nádherné autá. V prípade tejto štúdie sa dizajnérom podarilo krásne skĺbiť minulosť s budúcnosťou bez zbytočnej nostalgie. Po technickej stránke Peugeot predviedol, čo od tejto značky môžeme v budúcnosti očakávať. No v tejto podobe sa toho zrejme (bohužiaľ) nedočkáme.