Výsledok kontroly: Súkromník zarobí na mýte viac ako štát!

1106
Dialnica AUTOGRÁTIS
Zdroj: Pixabay

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa bližšie pozrel na náš mýtny systém, s ktorým sa autodopravcovia na území SR pasujú od roku 2010. Zistenia úradu sú alarmujúce: zatiaľ, čo Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dostane z jedného eura mýta 45 centov, až 48 centov pripadne jeho prevádzkovateľovi, súkromnej spoločnosti SkyToll!

Verejné súťaže vyhlasuje štát najmä z dôvodu, aby čo najviac ušetril verejné financie a vybral práve tú ponuku, ktorá je najvýhodnejšia. Podľa najnovších zistení Najvyššieho kontrolného úradu to však pravdepodobne nebol prípad nášho mýtneho systému.

Zdroj: Wikimedia Commons

Podmienky, za ktorých bola zmluva v roku 2009 podpísaná, sú podozrivé: jedného eura, ktoré sa na mýte vyberie, pripadne Národnej diaľničnej spoločnosti len 45 centov, pričom súkromný prevádzkovateľ mýtnej siete SkyToll dostane viac, až 48 centov. Rovnako šokujúce je zistenie, že aj po vypršaní platnosti zmluvy v roku 2022 zostáva celá infraštruktúra systému v rukách súkromníka, ktorý navyše v súťaži ponúkol najdrahšiu ponuku.

Situáciu treba preveriť

„Demokratická strana považuje takéto zmluvné podmienky za absolútne škandalózne. Podľa nášho názoru je tu podozrenie, že ľudia, ktorí zodpovedali za prípravu verejnej súťaže vrátane nastavenia zmluvných podmienok, sa dopustili niekoľkých trestných činov – zneužitia právomocí verejného činiteľa, porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a brania úplatku. Žiadame, aby sa orgány činné v trestnom konaní zisteniami NKÚ zaoberali,” povedal poslanec NR SR a člen hospodárskeho výboru parlamentu Miroslav Ivan.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Opozičný poslanec zároveň vyzval ministra dopravy Arpáda Érseka, aby nevýhodne uzavretú zmluvu už ďalej nepredlžoval. „Naopak, žiadame ho o vypracovanie a zverejnenie analýzy celej situácie vrátane rôznych alternatív, ktoré bude mať štát k dispozícii po tom, ako súčasná zmluva so SkyTollom skončí, teda po 1. januári 2023,” uzavrel poslanec Ivan.


NEPREHLIADNITE: