Volvo XC90: SUV bez jedinej smrteľnej nehody v Británii

417

Spomínate, ako Volvo sľubovalo, že v ich autách do roku 2020 nikto nezomrie pri nehode? Jeden model to v jednej krajine dokonale splnil. Volvo XC90 sa stalo najbezpečnejším autom vo Veľkej Británii.

Toto však neplatí len pre nové autá od švédskej značky. Táto štatistika totiž platí pre všetky modely Volvo XC90, od začiatku produkcie. Od roku 2002 nebol vo veľkom švédskom SUV nikto smrteľne zranený. S týmto tvrdením prišla britká spoločnosť Thatcham Research.

Náhoda? Nemyslím…

To samozrejme neznamená, že sa Volvo XC90 neocitlo nikdy v žiadnej vážnej havárii. Je však obdivuhodné, že v pokročilej krajine s množstvom bezpečnostných opatrení dokázalo XC90 naplniť tak ambiciózny sľub automobilky. Sľub spočíval v tom, že do roku 2020 nikto nezomrie v kabíne vozidiel Volvo pri dopravnej nehode.

Tento sľub však odznel začiatkom roku 2016 a prekvapivo v tomto prípade platí aj pre vozidla, ktoré prišli na trh v roku 2002. Treba však uznať, že SUV značky Volvo si nekupujú zrovna cestní piráti. Na druhej strane sú však evidentne modely SUV XC90 voči cestným pirátom odolné.

Prečo?

Prieskum expertov z analytickej spoločnosti Thatcham Research pripisuje skvelé výsledky modelov XC90 skorej adaptácii autonómneho brzdenia. Brzdenie v nízkych rýchlostiach nám však nepríde ako dostatočný dôvod, prečo by malo mať SUV od Volva štatisticky tak úspešné. Teda, určite nie v zmysle ochrany posádky pred smrteľnou nehodou.

Je neuveriteľné, že toto auto je po Crash Testoch. Figurína budí dojem, že sa potrebuje poškriabať na kolene a nie, že je po havárii.

Je dosť možné, že za skvelé bezpečnostné štatistiky modelov XC90 môžu práve jeho majitelia. Ide o rodinné SUV, v ktorom nevídate vodičov pózovať, či si ich kupovať kvôli očareniu opačného pohlavia. Kedy ste sa naposledy pristihli pre vete, „Pozri na toho šialenca v tom Volve!“. Pokiaľ si spomeniete, pokojne sa ozvite. My si počkáme…

Nové bezpečnostné pásy?

Vyzerá to tak. Experti na automobilovú bezpečnosť tvrdia, že autonómne brzdenie (Autonomous Emergency Braking – AEB), je najväčšou bezpečnostnou revolúciou od čias príchodu bezpečnostných pásov.

Prvá generácia Volva XC90 sa objavila na trhu v roku 2002 a jeho produkcia trvala až do roku 2016…to znamená, jazdenkári, že ich po cestách behá ešte dosť a dokonca aj so zárukou Zdroj: AutoNation Drive

Odborníci z Thatcham Research odhadujú, že pokiaľ by sa stalo autonómne brzdenie štandardnou výbavou všetkých áut, mohlo by v priebehu 10 rokov zachrániť až 1100 životov na britských cestách.

Zdroj: BBC, Thatcham Research