Viete, čo sa stane, keď najazdíte milión kilometrov?

297

Explózia motora? Dezintegrácia karosérie? Nič také. Napríklad na Subaru Forester prestane fungovať tachometer. Doteraz je to však jediná vec, ktorá sa na tomto rekordérskom aute pokazila.

Presne milión kilometrov, čo je ekvivalent 25 jázd okolo zemegule, dosiahol hudobník Jerner Jung zo Slovinska na prvej generácii Subaru Forester, ktoré si kúpil na radu svojho kamaráta ešte v roku 1998. Jerner, známy aj ako Jerry, si presne pamätá moment, kedy počas jazdy domov do Ľubľany preklikol tachometer na 999.999 km – a zastavil sa: „Stále som sledoval prístroje, myslel som si totiž, že sa tachometer automaticky reštartuje na 0 km. Takže som ešte predtým zastal a odfotil ho, keďže som bol presvedčený, že toto mi nikto neuverí. Na moje milé prekvapenie zostal stáť na čísle 999.999.“

Počas dvoch desaťročí jázd na všemožných typoch ciest a za každého počasia sa Jerryho Forester ani raz nepokazil. „Vždy som si dal záležať na pravidelnej údržbe. Auto ešte dnes obsahuje zhruba 70 % pôvodných komponentov.“ K miliónovému Foresteru pribudol do Jerryho garáže pred niekoľkými rokmi ďalší, tentoraz tretej generácie. Na jeho tachometri dnes svieti číslo 150.000 km.

Jerryho ocenil aj prezident a CEO Subaru Europe, Masamichi Kudo: „Blahoželáme Jerrymu k tomuto míľniku a teší nás, že sa o svoje Subaru tak dobre staral. Jeho Forester s viac ako miliónom najazdených kilometrov je ďalším dôkazom životnosti našich áut. Sú vyrobené tak, aby vydržali naozaj dlho.“

Subaru si získalo reputáciu výrobou húževnatých áut, ktoré úspešne odolávajú vplyvu prostredia i času. Dôkazom je aj fakt, že viac ako 97 % vozidiel Subaru, predaných v Európe za posledných 10 rokov, je stále na cestách.