Viete, ako v Amerike udávajú spotrebu elektromobilov? Vymysleli elektrický galón

1380

V Európe spotrebu elektromobilov udávajú v kilowatthodinách na 100 kilometrov. Americká jednotka je však úplne iná. Samozrejme, veď prečo by to nemohlo byť jednoduché…

Ako sa volá jednotka udávajúca spotrebu spaľovacích motorov v Európe? No predsa l/100 km. To je jasné. Prejdete 100 kilometrov a objem paliva, ktorý vám ubudol z nádrže, je vaša spotreba. V USA to majú podobne. Akurát úplne naopak. Tam sa nepýtajú, koľko auto spapá za danú vzdialenosť. Naopak, pýtajú sa, koľko prejde za konkrétne množstvo paliva. Tak vznikla skratka MPG (miles per gallon), teda počet prejdených míľ na galón paliva.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Vtip je v tom, že táto merná jednotka dáva zmysel, kým sedíte v aute so spaľovacím motorom. Viete, že musíte prejsť konkrétny počet míľ a vďaka míľam na galón hneď viete, koľko galónov musíte natankovať. Ak však máte elektomobily, môžete sa pripraviť na chaos. Aspoň s našimi metrickými mozočkami to riadne zamávalo. Americké úrady predstavili mernú jednotku MPGe. Teda počet míľ prejdených na galón, ale elektriny.

Galón elektriny?

Ak sa má niečo merať, musí to byť štandardizované. A tak je jasné, že environmentálna agentúra EPA vydala jasný prepočet. Jeden “elektrogalón” je 33,7 kilowatthodiny. Iste, pokiaľ v hlave držíte tieto šialene neokrúhle čísla, prepočet z kWh/100 km na MPGe nie je komplikovanejší ako z l/100 km na MPG. Avšak, držíme vám palce.