VIDEO: Volvo zhodilo niekoľko áut z 30-metrového žeriavu. Lebo bezpečnosť, tvrdí

1061

Volvo a bezpečnosť, to sú takmer synonymá. Niečo ako IKEA a premárnená sobota nábytok v plochom balení. Jednoducho, dámy a páni z Volva už niekoľko desaťročí tvrdo makajú, aby ich autá patrili k tomu najbezpečnejšiemu na trhu. No a za odmenu zjavne dostali branné cvičenie!

To, že je vaše vozidlo aktívne alebo pasívne bezpečné je len jedna časť problematiky búrania. Ošetrenie v prvej hodine po úraze je však často najdôležitejšie pre záchranu života.

Test vs. realita

Jedna vec je tiež simulácia nárazu v laboratórnych podmienkach, druhá zasa realita, po ktorej zostávajú pokrčené vozidlá stáť/sedieť/visieť na rôznych miestach v rôznych uhloch. A tu presne záleží na šikovnosti záchranárov. Volvo preto zhodilo 10 automobilov zo žeriavu, aby pomohlo záchranným posádkam testovať, merať a zdokonaľovať ich metódy vyslobodzovania na moderných vozidlách. Dnešné autá sú totiž inak postavené a ďaleko pevnejšie ako tie z vrakovísk, ktoré sú na záchranárske cvičenia bežne používané.

A nielen to. Na videu taktiež uvidíte celkom unikátny crash-testový kúsok: Volvo V90, ktoré padá na zem zadnou časťou. Len takto dokáže automobilka v reálnom svete otestovať, ako vyzerá extrémny náraz do miesta, kde automobil nedisponuje deformačnými zónami. Deštrukcia pre vedu? Tak to má byť!

NEPREHLIADNITE: