VIDEO: Viete ako vyzerá 474 km/h? SSC Tuatara vám to ukáže na kamere

1375

SSC Tuatara je jedno z najrýchlejších vozidiel planéty. Nemôžeme povedať, že najrýchlejšie a nemôžeme ani povedať, že by všetky pokusy boli úplne kóšer, pretože ani jedno, ani druhé nie je úplne pravda. Dnes však ukázala, že vie vyvinúť impozantných 295 míľ za hodinu, čiže 474,8 km/h.

Pri vozidlách ako Tuatara nie je problémom to, že by nevedeli dosiahnuť svoju maximálnu rýchlosť. Problémom je skôr chýbajúci vhodný kus asfaltu, na ktorom by to mohlo byť možné.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Zákaznícke vozidlo

SSC si s Tuatarou celkom “celkom zavarilo”, keď pred časom vypustili von video, v ktorom mali dokázať dosiahnutie rýchlosti vyše 500 kilometrov za hodinu. Toto video sa však ukázalo byť zmanipulované, čo je jednodznačne veľmi trápne od niekoho, kto do svojho výtvoru investuje mediálnu pozornosť a nemalý objem peňazí.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Ako sa dá vyvážiť takýto trapas? Ťažko, ale je to možné. Na začiatok by mal stačiť odhodlaný zákazník, ktorý sa nebojí – napríklad Larry Caplin, ktorý má v prevetrávaní Tuatary vo vysokých rýchlostiach už svoju prax. Na posledné pokusy si s SSC dokonca zabezpečili pristávaciu/vzletovú dráhu Kennedyho vesmírneho centra vo Floride. 2,3 míle nie je najmenej, no ani najviac.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

V januári 2021 tu Larry dosiahol rýchlosť 455,2 kilometrov za hodinu a potom dokonca až 460 kilometrov za hodinu, teraz (presnejšie ku 14. máju) sa na miesto určenia vrátil opäť s cieľom prekonať svoj rekord – a nakrútiť o tom video, ktoré si môžete pozrieť aj vy. Je sa na čo pozerať, pretože jazda autom v rýchlosti 474,8 km/h sa nevidí každý deň.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Cieľom je, samozrejme, prekonať aktuálne najrýchlejšie auto na svete – Bugatti Chiron SuperSport 300+ a s ním aj rýchlosť 304,773 míľ za hodinu, čiže 490,484 km/h. Tuatara to ale nebude mať jednoduché, pretože s rovnakým cieľom sa aktuálne “trápi” aj Koenigsegg s modelom Jesko Absolut a Hennessey s modelom Venom F5. Vlastník generálny riaditeľ automobilky, Jerod Shelby, je ale pevne presvedčený, že vozidlo na to má. Sme zvedaví!