VIDEO: Takto sa vyrába šialený hatchback Toyota GR Yaris

594

Je to najvýnimočnejší hot-hatch na trhu, preto sa jeho výroba líši od štandardu. Toyota GR Yaris sa rodí na špeciálnej výrobnej linke v závode Toyota Motomachi, odkiaľ vychádzali modely Lexus LFA. V tomto závode vyrábajú autá vo veľkej miere ručne.

Toyota GR Yaris má ľahkú konštrukciu s karbónovými prvkami, pohon všetkých kolies GR-Four, výkonný motor 192 kW/261 k a manuálnu prevodovku.

Toyota Yaris GR 4 AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Z nuly na stovku zrýchli za 5,2 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť je 230 km/h. Tento krátky opis však ani zďaleka neodráža to, ako toto auto vyniká na trhu so športovými hatchbackmi.

Od podlahy

GR Yaris nie je iba posilnenou verziou mestského Yarisu. Auto bolo od začiatku vytvorené pre amatérskych športovcov a prvky spoločné s ,,civilným” Yarisom sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky.

Toyota Yaris GR 4 AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Úplne nový dizajn si vyžadoval neštandardný prístup aj k procesu výroby. Aby sa zaručilo, že každý exemplár bude vypracovaný do najmenších detailov, vytvorila Toyota úplne novú montážnu linku, ktorá ukazuje potenciál japonského výrobcu.

Špeciálny prístup

Čo odlišuje výrobný proces modelu GR Yaris od výroby bežného modelu? Namiesto tradičnej montážnej linky je každé vozidlo umiestnené na autonómnej platforme, ktorá ho preváža z jedného montážneho bodu do druhého. Auto má dodatočné body zvárania a lepenia, ktoré posilňujú konštrukciu a zabezpečujú vysokú tuhosť karosérie. Dosiahnuť to na tradičnej linke by bolo ťažké.

Toyota Yaris GR 4 AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

V továrni Motomachi bolo na výrobu GR Yaris nasadených viac pracovníkov, ako je to v prípade iných modelov. Dôvod? Dôraz na kvalitu a vysoké očakávania zákazníkov. Inžinieri dozerajú na nastavenie geometrie kolies pri každom exemplári, ktorý opúšťa linku.

Správny človek na správnom mieste

Toyoda, veľký fanúšik športových automobilov, sa osobne zapojil do procesu ladenia modelu GR Yaris. Vozidlo testovali skúsení piloti z pretekárskeho tímu Toyota Gazoo Racing. To všetko preto, aby sa čo najviac priblížilo k ideálu a poskytovalo skutočný športový pôžitok z jazdy.

Toyota Yaris GR 4 AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

GR Yaris bude dostupný aj na Slovensku. Vozidlo sa dostane k prvým zákazníkom koncom roka 2020. Cena je však známa už teraz – 33 200 €.