VIDEO | PRVÝ DOJEM: Honda Jazz – Osobnosť zachovaná

1234

Honda Jazz tretej generácie sa bude pomaly lúčiť a sťahovať z trhu. Najpraktickejšie auto B-segmentu potrebuje poriadneho nástupcu a nám nezostávalo nič iné, než sa modliť, aby s príchodom štvrtej generácie nestratilo svoje prednosti.

Značka zároveň oznámila, že do roku 2022 chce mať všetky modely elektrifikované. To je informácia, ktorá vám na úvod povie pomerne dosť.

Po sedemnástich rokoch na trhu prichádza veľmi pomaly na svet jej štvrtá generácia. Tá však prichádza v komplikovaných časoch, kedy sa na neelektrifikované modely pozerá už pomaly „cez prsty“, a to hlavne v Európe.

Elektrickú ofenzívu Hondy odštartovalo SUV CR-V, na ktorého technológii stavia práve najnovšia generácia drobného MPV Jazz. No a čo je ďalším horúcim trendom okrem elektrifikácie? Áno, zvýšená svetlá výška a plasty. Jazz ponúkne všetko, čo si trh zažiada.

Krok vpred

Aktuálne predávaná Honda Jazz vyzerá namosúrene a „technokraticky“. Nová generácia dostala omnoho prívetivejšiu tváričku a taktiež zmizli čertovské rožky v podobe horizontálnych zadných svetiel.

Ide o globálny model, ktorý sa bude biť o priazeň na obrovských trhoch v USA, Ázii a u nás v Európe. Tým pádom potrebuje byť ľahko stráviteľný pre čo najväčšiu masu ľudí. Pohľad z boku odkazuje na siluetu predošlých generácií, ktorou je Jazz známy už viac než 17 rokov. Po elektromobile e ide o druhý produkčný model značky, ktorý bol kreslený čistejším dizajnérskym jazykom.

Novinka má tiež vyššiu torznú tuhosť karosérie, čo dovolilo dizajnérom zúžiť šírku A-stĺpikov až o polovicu. Okrem týchto všetkých noviniek prichádza Jazz aj v oplastovanom prevedení Crosstar.

Rozvíja svoj talent

Hlavnou prednosťou Hondy Jazz bol vždy až prekvapivo bohatý vnútorný priestor. Tento model bol vždy postavený niekde na pomedzí segmentov a vždy ohrozoval rozmernejšie a drahšie autá svojím extrémne inteligentným prístupom usporiadania interiéru. Inak tomu nie je ani v prípade štvrtej generácie.

Aj štvrtá generádia má zadné sedadlá s funkciou Magic Seats
Zdroj: Honda

Všetky komponenty, ktoré súvisia s elektrifikovaným pohonom, sú situované buď v podvozku auta alebo v motorovom priestore. Preto aj napriek prítomnosti hybridného pohonu, ktorý bude v Európe jedinou možnou alternatívou pre zákazníkov, malý Jazz neutrpel žiadne straty z hľadiska vnútorného priestoru.

Aj štvrtá generádia má zadné sedadlá s funkciou Magic Seats

Práve naopak, miesto pre kolená zadných pasažierov je štedrejšie o 35 milimetrov. Sedadlá dostali lepšiu výstužnú konštrukciu, ktorá nahrádza staré pružinové sedáky. Týmto sa Honda snaží eliminovať únavu cestujúcich na dlhých trasách. Zároveň sú pohodlnejšie, širšie a medzi nimi sa nachádza rozmernejšia lakťová opierka.

Tvar zadných sedadiel je tiež úplne nový a aj naďalej zostala v ich prípade prítomná funkcia Magic Seats. Tým pádom ich viete vertikálne vyklopiť, či sklopiť až k podlahe do úplnej roviny. V žiadnom inom aute B-segmentu nenájdete takto praktický interiér a riešenia.

Pracovisko

Palubná doska je podobne ako exteriér omnoho čistejšia než v prípade predošlej generácie. Jej vrch je vyhotovený z tvrdého plastu, no predná časť z mäkkého materiálu, do ktorého sa vám mierne zaboria prsty pri dotyku.

Vrch palubnej dosky je vyhotovený z tvrdého plastu, no jej priečelie je z príjemného mäkkého materiálu
Zdroj: Honda

Pred pasažierom sa nachádza klasická priehradka na doklady, nad ktorou nájdete ďalší odkladací priestor, povedzme na peňaženku, kľúče, či podobné drobnosti. Nič veľké tam nevopcháte, keďže ide o pomerne plytkú priehradku. Volant je dvojramenný a je veľmi podobný tomu, ktorý nájdete v elektromobile e.

Volant je dvojramenný, podobne ako v prípade elektromobilu e

Chýbajú mu však tlačidlá pre prijatie a zloženie hovoru, ktoré boli v minulej generácii prítomné v spodnej časti volantu. Zvyšok tlačidiel však pôsobí príjemne a sú vyhotovené v matnej čiernej a bielej lesklej úprave.

Multimediálny systém je úplne nový. Grafika je príjemná a ovládanie jednoduché.

Zistiť, ako si s nimi poradí zub času, je však už na samotných zákazníkoch. Z kabíny je brilantný výhľad vďaka už spomínaným o polovicu užším A-stĺpikom.

Iba hybrid

Klasické benzínové verzie Hondy Jazz s atmosférickými točivými motormi a skvelými manuálnymi prevodovkami sú, zdá sa, navždy preč. Pod kapotou hybridnej motorizácie, ktorá bude jedinou možnosťou na európskych trhoch, bude pracovať systém e-HEV.

Ide o totožný systém i-MMD, ktorý využíva hybridná Honda CR-V, no je aplikovaný do kompaktnejších rozmerov malého mestského MPV. Dvojica elektromotorov, inovatívna prevodovka a 12-voltová batéria sa nachádzajú v motorovom priestore pod kapotou. To dovolilo konštruktérom zachovať modelu štedrý interiérový priestor.

Ženevské odhalenie

Pokiaľ vám chýbali v tomto texte čísla a viac faktov, musíte byť trpezliví. Honda nám totiž na premiére v Amsterdame ukázala predprodukčné kusy modelov Jazz a Jazz Crosstar. S týmito autami sa nebude diať už nič zásadné, no značka aj napriek tomu neprezradila žiadne čísla.

Materiály som preštudoval zhora-zdola, snažil som sa ťahať z inžinierov a zástupcov značky konkrétne fakty a čísla, no ku kompletnému odhaleniu týchto parametrov dôjde až pri výstavnej premiére Jazzu na marcovom autosalóne v Ženeve. Dovtedy bude objem kufra, objem motora, výkon sústavy či mnohé iné parametre zahalené rúškom tajomstva.