VIDEO: Pred 30 rokmi prišla na trh Škoda Forman. Zákazníkov šokovala cenou!

7517
Zdroj: Škoda

Škoda Forman, alebo Bertoneho “československý švihák” prišiel na československý trh v roku 1990. Dnes teda oslavuje 30 rokov od príchodu na náš trh a jeho identická zadná časť s krátkym Favoritom nebola jedinou šokujúcou novinkou toho slávnostného dňa.

Na príchod kombi Škoda Forman sa tešil celý zástup motoristov porevolučného automobilového trhu. Ale, nech nezniem ako hlásateľ zo začiatku 90-tych rokov, my, Česi a Slováci, sme boli vždy praktické národy. Praktické, no rozhodne nie bohaté.

Škoda Favorit totiž ponúkala batožinový priestor s objemom 253 litrov, čo zhltnú aj dnešní drobcovia A-segmentu. Forman sa však predstavil so 400-litrovým kufrom a 45-kilogramovou nadváhou.

Prečo mu vyleteli ceny do neba?

Pripomeňme si, že sa píše rok 1990 a priemerný plat v Československu sa pohybuje pod hranicou 2000,- KČs. Čo je v prepočte na dnešné peniaze približne 1270 eur. Redaktor motoristickej relácie, ktorá robila výstup z uvádzania modelu Forman na trh, položil otázku vtedajšiemu obchodnému námestníkovi Škoda Mladá Boleslav Lubošovi Kopeckému, prečo sa chystá zdraženie Favorita o 5 000,- KČs.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

No a Kopecký všetko veľmi pekne vysvetlil. “My máme na jednom aute zisk 2 100 korún. Z toho odvádzate daň 60% štátu, takže vám zostáva rádovo 700 korún. No a keď si to vynásobíte s produkciou, tak vám vychádza nejakých 140 miliónov a za to nemôžete zaplatiť žiadny technický rozvoj, nič,”…cenová politika Škody po revolúcii bola totiž do veľkej miery diktovaná zmenou režimu a tá závodu v Mladej Boleslavi mierne uškodila.

“Dnešné peniaze”

“Hovorí sa o cene Škody Forman vo výške 140 000 korún, čo sa teda nám zdá a zrejme aj možným záujemcom veľa,” poznamenal redaktor. Na čo Kopecký potvrdil, že 140 000 korún má byť maximálna cenová hladina v prípade modelu Forman. V prepočte na dnešné peniaze hovoríme o sume 35 574 eur a približne toľko stála testovacia Octavia z tohto videa:

NEPREHLIADNITE:

Kopecký však celkom trefne okomentoval vtedy aktuálnu situáciu na trhu, kedy sa mali ešte len otvoriť hranice pre ďalšie zahraničné značky a tým by sa mala cena modelov Škoda postupne dostať na hladinu, ktorá by mala reflektovať realitu trhu a ponuku konkurencie. Len si pripomeňme, že Škoda Favorit sa v tej dobe predávala za cenu okolo 85 000,- KČs, čo po nahodení do inflačnej kalkulačky vypľuje skoro 21 600 eur na dnešné peniaze.