VIDEO: Nové Audi RS 3 je na Nürburgringu rovnako rýchle ako Bugatti Veyron!

1485

Nové Audi RS 3, ktoré riadil továrenský jazdec Frank Stippler, prekonalo súčasný rekord pre kompaktnú triedu na okruhu Nürburgring Nordschleife o 4,64 sekundy. S časom 7:40.748 je tento kompaktný model rovnako rýchly, ako bolo v roku 2005 Bugatti Veyron!

Tento systém je v RS 3 po prvý raz použitý v sériovom automobile Audi. A viete, čo je na tom najlepšie? Že nové Audi RS3 si už môžete objednať. 

Hra s krútiacim momentom

Pred vytvorením rekordu tím Audi len upravil tlak v semi-slick pneumatikách Pirelli P-Zero „Trofeo R“ podľa podmienok trate. Na rekorde má kľúčový podiel legendárny päťvalcový motor 2.5 TFSI so zvýšeným krútiacim momentom oproti predchodcom. Či už sedan alebo Sportback, obe vyšprintujú z pokoja na 100 km/h za 3,8 sekundy. Modely s paketom RS Dynamic a keramickými brzdami posúvajú svoju maximálnu rýchlosť dokonca až na 290 km/h.

Zdroj: Audi MediaCenter

Torque Splitter umožňuje úplne variabilné rozdeľovanie krútiaceho momentu na zadné kolesá. Na tento účel má vozidlo na každom hnacom hriadeli zadného kolesa elektronicky ovládanú multilamelovú spojku. Pri športovej jazde zvyšuje systém podiel krútiaceho momentu prenášaného na väčšmi dynamicky zaťažené vonkajšie zadné koleso v zákrute. Takto vytvorený rozdiel hnacej sily spôsobuje, že vozidlo lepšie zatáča do zákruty a presnejšie sleduje uhol natočenia predných kolies. Výsledkom je optimálna stabilita a maximálna agilita – predovšetkým pri prejazde zákrut vysokou rýchlosťou.

Zdroj: Audi MediaCenter

Systémom regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select sa dá charakteristika systému Torque Splitter ovplyvňovať voľbou jazdného režimu podľa cestných podmienok a preferencie vodiča. Pri nastavenom novom režime RS Performance systém Torque Splitter umožňuje športovú jazdu so zvlášť výraznou pozdĺžnou dynamikou s malou nedotáčavosťou a pretáčavosťou. Výsledkom je rýchlejšia akcelerácia zo zákrut a tým rýchlejšie časy kôl.

Zdroj: Audi MediaCenter

Niekoľko režimov pre niekoľko okruhov

Režim RS Performance využíva špecifické naladenie motora a prevodovky a je presne prispôsobený semi-slick pneumatikám, ktoré sa dajú po prvý raz objednať priamo z výroby – čo sú ideálne predpoklady pre rekordný čas na Nürburgringu, ak by ste mali úchylnú potrebu tento míľník zreplikovať na vlastnú päsť.

Zdroj: Audi MediaCenter

Okrem toho je na želanie k dispozícii aj športový podvozok RS plus s adaptívnymi tlmičmi pruženia. Pri ňom sa každý tlmič individuálne a permanentne prispôsobuje stavu cesty a jazdnej situácii v rámci režimu nastaveného prostredníctvom Audi drive select. Režim RS Performance obsahuje dve nastavenia pre rozličné trate – jedno je vyladené komfortne pre jazdu po okruhoch s nerovným povrchom, aký má Nürburgring Nordschleife, pri ktorom adaptívne tlmiče minimalizujú vertikálny pohyb vozidla a zachovávajú vysokú priečnu dynamiku.

Zdroj: Audi MediaCenter

Druhé nastavenie je športové, pre jazdu po okruhu s rovným povrchom, akým disponuje napríklad Hockenheimring. Progresívne riadenie s premenlivým prevodom podľa uhla natočenia volantu má vyladenie špecifické pre model RS a zabezpečuje bezprostrednú spätnú väzbu. So zväčšujúcim sa uhlom natočenia volantu sa prevodový pomer hrebeňového riadenia zmenšuje a riadenie sa stáva bezprostrednejším.

Audi RS 3 Sportback a sedan sa už dajú objednávať v Európe, na trh budú uvedené na jeseň. Základná cena Audi RS 3 Sportback je 60 000 €, RS 3 sedan má základnú cenu 62 000 €.