VIDEO: Ford Mustang Mach-E 1400 je elektromobil na prasaciny. Má až 7 motorov!

1311

Ford pomaly, ale isto prichádza na trh s novým elektromobilom, ktorý spolu s genetikou legendárneho športiaka nesie názov Mustang Mach-E. Je to však Ford, preto si v rámci kampane prichystal túto 1400-koňovú beštiu, ktorú spolu s firmičkou RTR Vehicles pripravili čisto na elektrizujúce prasaciny.

Ford Mustang Mach-E 1400 posúva limity elektromobilov niekam do stratosféry. Tesla sa schovala za roh, Taycanu pri pohľade na Mach-E 1400 vytiekol elektrolyt. Toto je skrátka príliš!

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

Mach-E 1400 znamená 7 motorov

Poháňa ho až sedem elektrických motorov, ktoré produkujú dovedna až 1 400 koní (1 011 kilowattov), monštrum je vyživované 56,8 kilowatthodinovými batériami. Upravená karoséria dokáže vygenerovať prítlak až 1043 kilogramov pri 258 kilometroch za hodinu. A aj keď ide len o koncept, ukáže sa na nasledujúcich pretekoch série NASCAR.

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

Hnacia sústava má tri motory poháňajúce predné kolesá a štyri na otáčanie osou zadnej nápravy. Jeden hnací hriadeľ ich spája s diferenciálmi. Systém je nastavovateľný v závislosti od toho, či má vodič v úmysle ležérne plachtiť, alebo skúšať túto vec rozbehnúť efektívne po trati.

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

Na zastavenie má tento sadistický elektromobil brzdy Brembo. Hydraulickú ručnú brzdu tam má technicky tiež na zastavenie, ale všetci vieme, že má aj iné využitie. Elektronický posilňovač bŕzd kombinuje funkčnosť regeneratívneho brzdenia, ABS a kontroly stability.

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

„Dostať sa za volant tohto vozidla úplne zmenilo môj pohľad na to, aký výkon a krútiaci moment sa vôbec môže v aute nachádzať,“ uviedol Vaughn Gittin Jr., zakladateľ a profesionálny pretekár RTR Vehicles.

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

Splašená testovacia mula

Mustang Mach-E 1400 vzišiel z približne 10 000 hodín spolupráce medzi spoločnosťami Ford Performance a RTR Vehicles. Východiskom bola karoséria sériového Mach-E v bielej farbe, ktorá podstúpila rozsiahle úpravy. Prispôsobiteľný hnací systém umožňuje tímu prepínať medzi rozložením pohonu predných, zadných a všetkých kolies.

Zdroj: Ford Media
Zdroj: Ford Media

Na sériový Mustang Mach-E s 1400 koňmi síce môžeme zabudnúť, Ford však hovorí, že vozidlo je testovacím miestom pre nové materiály, ktoré by sa nakoniec mohli dostať do showroomov a garáží. Napríklad kapota je vyrobená z organických kompozitných vlákien, ktoré boli uprednostnené pred uhlíkovými vláknami.

Najvýkonnejším sériovým Mustangom Mach-E je tak prevedenie GT, ktoré ponúka 459 koní (342 kW) a 830 Nm. Štandardne sa dodáva s pohonom všetkých kolies a akumulátorom s veľkou kapacitou, ktorý ponúka odhadovaný dojazd 402 kilometrov. Na trh by mal prísť v roku 2021.

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: