Toyota využíva AI na zvýšenie bezpečnosti na cestách

499

Toyota v snahe zvýšiť bezpečnosť na cestách a znížiť počet obetí dopravných nehôd vyvíja s pomocou umelej inteligencie (AI) systémy autonómneho riadenia. 

Inžinieri z Výskumného inštitútu Toyota vyvinuli Koncept Driving Sensei, ktorý  podporuje vodiča počas každodenných ciest a zlepšuje jeho schopnosti za volantom. Vďaka tomu sa stáva jazda príjemnejšou a najmä bezpečnejšou. 

Náš prístup zameraný na človeka ukazuje lepšie a bezpečnejšie spôsoby, ako môžu ľudia spolupracovať s umelou inteligenciou. Tieto možnosti rozširujeme vývojom modelov, ktoré predpovedajú správanie vodiča a zlepšujú jeho zručnosti povedal Gill Pratt, generálny riaditeľ Toyota Research Institute (TRI). 

Ešte lepšia spolupráca medzi človekom a autom

Tím Human Interactive Driving (HID) v Toyota Research Institute pracuje na systémoch autonómneho riadenia, ktoré sa zameriavajú na aktívnu bezpečnosť.  Koncept Driving Sensei prezentovaný inžiniermi TRI zapája vodiča do spolupráce s umelou inteligenciou a zlepšuje jeho zručnosti pomocou strojového učenia. 

Vďaka strojovému učeniu našli inžinieri cestu k predvídaniu nebezpečenstiev 

Prostredníctvom údajov zozbieraných počas strojového učenia inžinieri z tímu HID analyzujú ľudské správanie a vytvárajú modely, ktoré podporujú vodiča tým najprirodzenejším spôsobom. Zároveň tiež poukazujú na nebezpečenstvá na cestách. Umelá inteligencia upozorňuje vodiča na prekážky, na iných účastníkov cestnej premávky a dokonca aj na ťažké podmienky na ceste. Rozvoj umelej inteligencie je pevným základom pre implementáciu systémov autonómneho riadenia v budúcnosti. „Veríme, že zmenou spôsobu, akým ľudia interagujú s autami a sprístupnením tejto technológie väčšiemu počtu ľudí, budeme schopní znížiť počet obetí dopravných nehôd,“ hovorí Avinash Balachandran, riaditeľ HID v TRI. 

Doterajšie úspechy TRI

Boli prezentované na príklade simulátora, elektrických prototypov so štyrmi volantmi a áut prispôsobených na autonómnu jazdu – Toyota GR Supra a Lexus LC500. Trenažér jazdy riadený umelou inteligenciou poskytoval vodičovi pokyny a tipy v reálnom čase a podporoval ho v náročných situáciách, ako je napríklad šmyk na zľadovatenej vozovke.