Toyota Prius je Severoamerickým autom roka 2024

575

Piata generácia modelu Toyota Prius vzala Spojené štáty a Kanadu
útokom, keď získala prestížne ocenenie North American Car of the Year (NACTOY).

Nezávislá americko-kanadská porota zložená z automobilových novinárov ocenila jej dizajn, spotrebu paliva a dlhýdojazd v elektrickom režime. Tento model je budúcnosťou automobilového priemyslu, kombinuje tradičný spaľovací motor s elektrickým pohonom.

Obzvlášť pozoruhodný je najmä plug-in hybrid, ktorý umožňuje prejsť až 40 míľ (takmer 65 km) v elektrickom režime, čo väčšine majiteľov umožní prestať navštevovať čerpacie stanice,“ zdôraznil Matt DeLorenzo, automobilový novinár a člen poroty. 

Najnovšie ocenenie je jedným zo 17 cien, ktoré získala nová Toyota Prius za posledných niekoľko mesiacov.  Je to tiež druhýkrát, čo bol Prius ocenený ako Severoamerické auto roka. Predtým túto cenu získala 2. generácia hybridného modelu v roku 2004. 

„Teší nás, že aj porotcovia NACTOY považujú Prius za jedinečné auto. Unikátna kombinácia štýlového dizajnu a špičkového výkonu stavia Prius do vlastnej extratriedy. Po takmer 25 rokoch existencie má tento model naďalej obrovský vplyv na trh,“ povedal Mike Tripp, viceprezident marketingu spoločnosti Toyota Motor North America. 

Prius z piatou generáciou hybridu

Nová Toyota Prius je založená na platforme TNGA-C druhej generácie a v Európe je ponúkaná len ako plug-in hybrid (v USA známy ako Prius Prime). Pútavý automobil so siluetou v štýle kupé využíva hybridnú technológiu piatej generácie s motorom 2.0. 

Celkový výkon je 223 k, auto zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,7 ​​sekundy. To robí z novej verzie najdynamickejšiu generáciu tohto modelu v jeho 26-ročnej histórii. Batéria s kapacitou 13,6 kWh poskytuje dojazd v režime EV až 72-86 km podľa WLTP (v závislosti od verzie výbavy). Plné nabitie pomocou 3,5 kW nabíjačky trvá štyri hodiny.

Na Slovensku je Toyota Prisu Plug In dostupná v troch stupňoch výbav – Comfort, Prestige a Executive, pričom už základná výbava je naozaj bohatá. Cena modelu začína na úrovni 44 900 eur, ak sa rozhodnete pre operatívny leasing Kinto One, môžete mať úplne nový Prius Plug In Hybrid už od 429 eur bez DPH.