Toyota predstavila prvý koncept elektrického Land Cruisera!

684
Zdroj: Toyota

Toyota Land Cruiser prešla v posledných rokoch metamorfózou. Veľký, ťažkopádny luxusný sedan, ktorý sa stal synonymom mena, zmizol. Jeho miesto zaujal menší model so štvorvalcovým motorom a retro štýlom.

Platí to samozrejme len pre Európu, pretože Land Cruiser je celosvetovo dostupný v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach. Najnovším prírastkom v ponuke je Land Cruiser Se Concept, ukážka prvého plne elektrického modelu s logom LC. Je veľmi pravdepodobné, že ide o prvý plne elektrický model.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Podľa Toyoty je tento model v súčasnosti stále len konceptom a ponúkne zážitok z jazdy s výkonnou batériou a s vysokým krútiacim momentom, pričom bude disponovať troma radami sedadiel. Spoločnosť tiež propaguje tichosť Land Cruisera v mestskom prostredí a „situáciách na ceste“, čo naznačuje, že dôraz tohto elektrického vozidla je určený na asfalt a nie až tak v teréne. Je zaujímavé, že ide tiež o monokokovú konštrukciu, vďaka ktorej je podľa Toyota citlivý a výkonný aj v nerovnom teréne.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Toyota neuviedla žiadne ďalšie podrobnosti, nič o počte motorov, výkone či dokonca veľkosti batérie. Aby však tento LC konkuroval Rivianu R1S, potrebuje celkom dobrú pohonnú jednotku, čo sa ale odzrkadlí aj na vysokej cene. Okrem toho vyzerá svalnato, dobre a určite bude obľúbeným vozidlom.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Do príchodu novinky si fanúšikovia môžu užívať nový Land Cruiser so spaľovacím motorom. S dĺžkou 4,92 metra, šírkou 1,98 metra, výškou 1,87 metra a rázvorom 2,85 metra nová Toyota Land Cruiser výrazne vychádza z modelov minulosti.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Nový Land Cruiser je založený na platforme GA-F od Toyoty a spočiatku sa bude v Európe ponúkať len s 2,8-litrovým turbodieselom s výkonom 204 koní a 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Takže zo začiatku žiadna elektrifikácia. Nový naftový 48-voltový mild hybridný pohon bude dostupný v roku 2025. Variant výbavy „First Edition“ s ikonickými okrúhlymi svetlometmi bude k dispozícii pri uvedení nového Land Cruiseru v roku 2024 a bude obmedzený na 3 000 exemplárov v celej Európe.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota