TEST Volkswagen Golf R Performance: Na toto auto by sme mali mať extra vodičák! (VIDEO a GALÉRIA)

3073
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pod kapotou tohto šialenstva sa nachádza benzínový dvojliter s výkonom 320 koní! Ide o najrýchlejší Volkswagen v ponuke. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,7 sekundy! A o tomto šialenstve chcete vedieť viac.

Volkswagen Golf nejako špeciálne predstavovať netreba. Je s nami od roku 1974 a predstavuje referenčný bod mobility západnej Európy. Volkswagen Golf R však vôbec bežný nie je. Predstavuje nielen výkladnú skriňu technológií značky, ale aj pokračovateľa legendy medzi hothatchmi.

Športový na prvú

Ak sa pri pohľade na Golf R Performance zastavíte pri myšlienke, že ide o čistú pózu, vyvedieme vás z omylu. Iste, vyzerá natoľko ostro, že už pohľadom dokáže vzbudiť pozornosť. Ale jeho masívny predný nárazník, neprehliatnuteľné zadné krídlo, obrovské brzdy či športové výfuky Akrapovič predznamenávajú, že s týmto autom sa neradno zahrávať. Aerodynamika, prítlak a ovládateľnosť. To sú základné pojmy, s ktorými šiel ruka v ruke aj dizajn. Napríklad taký podvozok znížili konštruktéri oproti klasickému modelu až o 20 milimetrov.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

V interiéri je už športový Golf oveľa civilnejší. Teda aspoň pri pohľade na palubnú dosku. Z tej sa na vás usmieva akurát tlačidlo R na športovom volante. A v prípade, že si nastavíte športové zobrazenie prístrojového štítu, tak aj odtiaľ na vás plynie športovosť.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Tým opticky najšportovejším aspektom sú podľa nášho názoru sedačky. Majú extrémne bočné vedenie a vyšité písmeno R je už len akýmsi pozlátkom na povrchu. Ak sme však načrtli civilnosť, nečakajte tu žiadne športové pásy. Klasické trojbodové upínanie je továrenským riešením aj v najvýkonnejšom spaľovacom aute z Wolfsburgu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Dvojliter, ktorý pohrotili

Pod kapotou buble dvojlitrový benzínový štvorvalec s príponou TSI, ktorú poznáme aj z podstatne menej výkonných špecifikácií. Tu však dali inžinieri hlavy dokopy a zmenili nielen umiestnenie turba, ale aj časovanie a ďalšie nastavenia motora, aby z Golfu R Performance vyžmýkali neuveriteľných 320 koní a 420 newtonmetrov. A ak by ste sa dostali k limitovanej edícii 20 Years Edition, dostali by ste ešte 13 koní navyše.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Samotná jazda je v prípade športového režimu doslova úchvatná. Auto drží na ceste ako prikované a pokiaľ sa tak vy nerozhodnete zapnutím režimu Drift, udrží aj prejazd zákrutou v rýchlosti, ktorú by ste inde považovali za vopred prehratý boj. Samozrejme, podvozok vám dáva jasne najavo, že toto nebude auto, v ktorom preveziete vašu babku po panelovej ceste bez ujmy na chrbtici.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

O rýchlejšie prejazdy zákrutami sa stará športový systém vektorovania krútiaceho momentu, ktorý z pohonu všetkých kolies robí doslova stroj na zákruty. Pretože v živote nie je všetko iba o rovinke. Na našej testovacej trati, ktorú si môžete pozrieť aj vo videoteste, sme porovnávali bežný Golf s motorom 1,5 TSI a Golf R Performance. Rozdiel? Športový Golf ju zvládol za 1:32, čiže o 13 sekúnd rýchlejšie. A to je pri tejto dĺžke trate extrémny rozdiel približne 15 %.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Ak sa vám recenzia športovej jazdy zdala ako prehnané chválospevy, vedzte, že prehnané nie sú. Faktom ale je, že nie sme úplne presvedčení o tom, že Golf R Performance je ideálnym spoločníkom aj na bežné cesty. Vždy závisí od toho, ako veľmi vám záleží na komforte a aké obete ste ochotní priniesť, aby ste dostali takýto výkon a jazdné vlastnosti pod svoju kapotu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Nás športový Golf prekvapil svojou spotrebou pri pokojnej nohe, ktorá sa hýbala na úrovni 7,8 l/100 km. A aj citeľne komfortnejšou jazdou v normálnom režime. Pravda je ale taká, že ak budete mať pod zadkom takto dynamicky pracujúci stroj, zabudnete aj na peňaženku, aj na svoju chrbticu. A práve preto by Golf R Performance mali vydávať vodičské preukazy so špeciálnymi testami.

Základná cena ostrej verzie – Volkswagen Golf R: 48 990 €
Základná cena testovanej verzie – Golf R Performance: 51 490 €
Euro NCAP: 5* (2022)
Záruka: 2 roky
Registračný poplatok: 2700 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce:4
Zdvihový objem [cm3]:1984
Najvyšší výkon [kW (k)]:235 (320)
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:420 / 2100 ‐ 5350
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:270
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:4,7
Spotreba - kombi [l/100 km]:7,7
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:374 / 1230
Objem nádrže [l]:
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1575
Rozmer pneumatík:235/35 R19
Dĺžka [mm]:4290
Šírka [mm]:1789
Výška [mm]:1449
Rázvor [mm]:2628