TEST Škoda Karoq Sportline: Toto je Baby RS (FOTO a VIDEO)

1596
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Škoda Karoq je auto českej značky, vyrábajú ho v Česku a aj na Slovensku. Dostalo sa k nám v najvýkonnejšej verzii, ktorú môžeme nazvať Baby RS. Aj keď v Škode ju nazývajú Sportline. 

Škoda Karoq je súčasťou moderného ťaženia automobilky a v roku 2023 sa ešte stále vyrába v prvej generácii, ale už po facelifte. Na post svetovej predajnej dvojky sa vyhupla veľmi rýchlo.

Zovňajšok Karoqu už dobre poznáte. A keďže facelift tiež nie je absolútnou novinkou, aj ten ste už na cestách videli. Z hľadiska dizajnu so sebou Sportline prináša kopu čiernej. Napríklad na mriežke chladiča, na štítku s označením verzie, na písmenkách označujúcich model a aj na diskoch kolies, ktoré s červeným lakom dotvárajú športového ducha Karoqa.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Nezanevrel na praktickosť

Aj v interiéri je čierna farba v podstate všade vrátane stropného čalúnenia. Z hľadiska ergonómie chválime separátny segment ovládania klimatizácie a aj osempalcové multimédiá Amundsen, ktoré dnes patria medzi menšie, no sú stále veľmi praktické.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Škoda bola vždy známa svojou praktickosťou a aj v najšportovejšom Karoqu nájdete dobre riešené odkladacie preistory. Schránka v palubnej doske nad multimédiami je čalúnená, priestor v lakťovej opierke si viete rozložiť podľa potreby, priehradky vo dverách pojmú jeden a pol litrovú fľašu a aj malý smetný kôš. Akurát schránka pred spolujazdcom by mohla byť o niečo väčšia.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Samotné sedenie je v Karoqu ukážkové. Výrazné bočné vedenie športových sedačiek poskytuje zdravý kompromis medzi držaním v zákrutách a príjemným sedením na dlhé trasy. Sedenie vzadu je komfortné a poskytuje pocit prémiovosti aj vďaka tomu, že sedačky sú vyhrievané.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pod kapotou buble motorizácia, ktorej v redakcii fandíme. Je to 2,0 TSI s výkonom 140 kilowattov. Spolu s krútiacim momentom 320 Newtonmetrov ide výkon na všetky štyri kolesá cez sedemstupňovú automatickú prevodovku. Karoq sľubuje zrýchlenie na stovku za 7 sekúnd a akcelerácia sa zastaví na úrovni 221 kilometrov za hodinu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Aj keď ide o Sportline, z hľadiska podvozku je to v našom prípade klasický Karoq. Za adaptívny systém DCC si môžete priplatiť. Karoq sa snaží vyjsť v ústrety a odviezť vás všade čo najkomfortnejšie. A to platí aj v zákrutách, kde drží, ale rozhodne vás svojím charakterom nevyzýva, aby ste sa snažili dohnať ho k škrípaniu pneumatík alebo snahe o šmyk.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Dvojliter, ako ho máme radi

Dvojliter má na jednej strane kopu výkonu a chce ho ukázať, no na druhej strane je tu riadiaca jednotka, ktorá si v istom momente uvedomí, že musí tlačiť na redukciu emisií. V praxi to znamená, že chvíľu vám potrvá, kým sa naučíte robiť s plynom tak, aby ste z parkovacieho miesta alebo z križovatky zbytočne nevystreľovali.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Keď jazdíte normálne, odmení sa vám spotrebou okolo 7,6 l/100 km. Tak hovorí kombinovaný cyklus WLTP. Mimo obce sme jazdili pokojne aj s o liter menšou spotrebou. A ak v meste jazdíte naozaj pokojne, aj tam sa dokážete dostať tesne pod úroveň testovacieho cyklu. Pokiaľ vás zaujímajú otáčky, v mestskej 50-tke točí motor približne 1600 ot./min. V 90-tke toto číslo vďaka vyššiemu prevodovému stupňu klesne na približne 1500 otáčok a diaľničná 130-tka znamená 2100 otáčok za minútu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Keď sme už pri režimoch, nájdete tu štandardné Eco, Normal, Sport, Snow a Individual, ktoré ovplyvňujú najrôznejšie aspekty šoférovania a v Karoqu je možné nastaviť si aj úroveň “dofarbovania” zvuku motora. I keď benzínový štvorvalec v SUV pravdepodobne nepotrebujete počuť, predsa len ide o najvyššiu motorizáciu, pri ktorej je takáto možnosť voľby vítaná.

Škoda Karoq je ešte stále autom podľa tradičného receptu. Má bežný spaľovací motor so slušnou dávkou výkonu, je perfektne priestranný a pocit z jazdy z neho robí kus poctivého auta.

Škoda Karoq Sportline
Valce: benzin
Zdvihový objem [cm3]: 4
Najvyšší výkon spal. motora [kW(k) / ot./min.] 1984
140(190) / 4200-6000
Najvyšší krút. moment [Nm / ot./min]: 320 / 1400-4100
Maximálna rýchlosť [km/h]: 221
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 7
Spotreba WLTP [l/100 km] 7,6-8,1
Batožinový priestor [l]: 567
Objem nádrže [l]: 55
Pohotovostná hmotnosť [kg]: 1583
Dĺžka [mm]: 4384
Šírka [mm]: 1841
Výška [mm]: 1612
Rázvor [mm]: 2630
Cena od: Skoda Karoq 1,0 TSI EVO 81 kW 6MP Ambition: 25 520 eur
Cena testovanej verzie od: Skoda Karoq 2,0 TSI EVO 140 kW DSG7 4×4 Sportline: 38 530 eur
Euro NCAP: 5 (2017)
Registračná daň: 700
Záruka: 5 rokov / 100 000 km