TEST: Land Rover Defender 110 P400 | Kolobeh histórie

3796
Zdroj: Redakcia

…ale to nie je až také isté. Na nový Land Rover Defender sme čakali viac než 70 rokov. Od roku 1948 si dokázala táto hranatá legenda vytvoriť okolo seba kultový status. Očakávania boli ohromné, prachatým dobrodruhom tiekli sliny potokom a nový Defender napokon vznikol, dokonca so slovenským rodným listom. Prišiel však do úplne iného sveta ako jeho „pradedo“.

Všetko to, samozrejme, súvisí s aktuálnym nastavením trhu a vývojom samotnej značky, ktorá sa stala synonymom pre „luxusnú jazdu v teréne“. Land Rover Defender je do dnešného dňa využívaný mnohými mojimi priateľmi.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Malokarpatskými vinármi a tými ľuďmi, ktorí trpia neodolateľným nutkaním cez deň visieť z alpských končiarov, prespať v dvojmetrovom snehu pod ľadovcom a ráno zraftovať tú najdivokejšiu vodu v okolí. Takýmto ľuďom sa bude novinka páčiť…možno len trošku inak, ako jej predok.

Mona Lisa po novom?

Určitým spôsobom nezávidím žiadnemu dizajnérovi, ktorý dostane za úlohu nakresliť novú interpretáciu notoricky známeho modelu. Land Rover však odviedol skvelú prácu, a to hneď dva krát. Dizajnéri použili niekoľko odkazov na vyobrazenia predchodcu.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Medzi ne patrí, napríklad predná kapota s vystúpeným stredom, dokonale plochý zadok, „alpské“ strešné okná v zadnej časti auta alebo náznak otvorov pre vetranie kabíny pod čelným sklom.

Typické „alpine“ strešné okná sú typickým prvkom Defenderu už celé dekády
Zdroj: Redakcia

Ak vo vás takto vyhotovený Defender 110 neevokuje klasického ducha prvej generácie, Land Rover má pre vás kopu možností. V mojich očiach spravilo ohromne veľa, keď som videl v stánku značky vo Frankfurte Defender v surovej výbave na plechových diskoch.

Odkazy, prítomnosť, budúcnosť

Pomerne plytká palubná doska, ktorá je ďalším odkazom na staré modely Defender, v sebe ukrýva šedú priečku. Nejde o žiadnu parádičku, a síce o ďalšiu referenciu na interiér predchodcu, je štrukturálnou súčasťou auta. Land Rover sa nezaprel a interiér dýcha utilitárnou atmosférou, bez strachu z blata, vody a prachu, aj surovou eleganciou.

Interiér je jednoducho obrovský. Pripomínal mi svojou veľkosťou tie najväčšie americké SUV.
Zdroj: Redakcia

Stred palubnej dosky, z ktorej trčí portál s ovládacími prvkami, je síce na prvý pohľad posiaty tlačidlami, no sú rozmiestnené prekvapivo logicky. K tomu sú dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli ovládať aj v tých najhrubších rukaviciach počas jazdy v teréne. Ovládač prevodovky je netypicky umiestnený na palubnej doske a nie na štandardnom mieste medzi sedadlami.

Obrie tlačidlá môžete ovládať v rukaviciach a v teréne. Nemáte šancu ich minúť.
Zdroj: Redakcia

To vám dovoľuje mať v stredovom tuneli obrovský úložný priestor, prípadne, pokiaľ by ste mali záujem, o tretie výklopné sedadlo pre ďalšieho predného pasažiera. Interiér je obrovský a stratil by sa v ňom aj nadpriemerný Američan, tak prečo by tu táto možnosť nemala byť?

Priestoru v kabíne je na rozdávanie. Hlavne v oblasti hlavy.
Zdroj: Redakcia

Rýchlu prehliadku kabíny zakončím konštatovaním, že multimediálny systém Pivi Pro, ktorý stojí na platforme QNX od BlackBerry, má jednak krásne a logické prostredie, a celkovo ide o jeden z najlepších výhradne dotykových systémov, s akými som sa za posledné roky stretol.

21. storočie

Defender už nestojí na rebrinovom ráme ale využíva samonosnú karosériu. Tá je však trikrát tuhšia ako predošlý „rebrík“. Znamená to napríklad, že keď prejdete cez nerovnosť, auto sa nezatrasie ako huspenina, ale spracuje energiu do podvozka namiesto vašej chrbtice. Na vysoký a schopný off-road ide o veľmi civilizované, dobre odhlučnené a pohodlné auto, ktoré sa nehrá na nič zbytočne luxusné.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Prekvapením bol pre mňa pohon, keďže označenie P400 označuje mild-hybrid, ktorému dominuje 294 kW/400 koňový benzínový radový šesťvalec. Na diaľnici je auto vynikajúci hltač kilometrov, no na kľukatých cetách dolnej Moravy som musel rozmýšľať štyri zákruty dopredu nad cestovnou rýchlosťou.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Ide o vysoké a ťažké auto, s ktorým treba jazdiť rozvážne. Hlavne, keď máte k dispozícii výkon 400 koní a okamžité reakcie brilantnej 8-stupňovej prevodovky. Ľahká elektrifikácia údajne šetrí decilitre paliva, no pri 11,5-litroch na diaľnici, 12-tich v meste a 8 litroch za jeho hranicami ide skôr o „papierovú“ devízu.

Počas testovacieho týždňa som si uvedomil, že 400 koní je pre toto obrie a vysoké auto možno aj príliš vysoký výkon. Potom som sa dozvedel, že Land Rover chystá verziu s motorom V8. Viete čo, a prečo nie?
Zdroj: Redakcia

Defender počas testovacieho týždňa prešiel v teréne čokoľvek, čo som po ňom hodil a na čo som nabral s vyše 100-tisícovým autom (v danej výbave) odvahu. Nábehové uhly sú brilantné, vzduchový podvozok je skutočne náročné viditeľne prekrížiť a prevodovka s pohonom dokážu byť v teréne jemné sťa zamat.

Rozdiel medzi najnižším a najvyšším nastavením vzduchového podvozka je 145 milimetrov. V najnižšom nastavení je auto extrémne pohodlné.
Zdroj: Redakcia

Kým by som ho nevzal v hnusnom počasí na seriózne off-roadové traily, na limity mu nedosiahnem. Až v jednom bode. Verzia 110 má oproti kratšej 90-tke na vzduchovom podvozku o tri stupne menší prejazdový uhol a práve týmto parametrom schováva o skoro pol metra kratší model do vrecka päťmetrový stroj na fotkách.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Nový Defender najlepšie pochopíte, keď ho začnete brať ako istú formu nástupcu geniálneho a krásneho off-roadu Discovery 4. Sadnite do neho v základnej výbave, nechajte na ňom „plecháče“ a máte doma veľmi príjemného makača, aspoň vzdialene podobného starému dobrému „Difíku“. Land Rover je prémiovka a dnes sa aj v teréne cestuje v pohodlí s pripojením na internet. Reinkarnáciu Defendera zvládla značka brilantne. História sa však neopakuje. Skôr sa nám akosi vyvinula.

Základná cena modelu – Land Rover Defender 110 D200: 55 490 €
Základná cena testovanej verzie – Land Rover Defender First Edition P400 MHEV: 87 052 €
Euro NCAP: netestované
Záruka: 3 roky/100 000 km
Registračná daň: 3900 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový + elektromotor (MHEV)
Valce/ventily:6/24
Zdvihový objem [cm3]:2996
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:294(400)/5500
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:550/2000-5000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:208
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:6,1
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:12,2/8,1/9,6
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:857/1946
Objem nádrže [l]:85
Pohotovostná hmotnosť [kg]:3165
Rozmer pneumatík:R21
Dĺžka [mm]:5018
Šírka [mm]:2105
Výška [mm]:1967
Rázvor [mm]:3022
Mrkni naše nové video: