Takúto budúcnosť chceme. Toyota vyvinula GR Yaris spaľujúci vodík

1685
Zdroj: TS Toyota

Povedané romantickou lexikou, Toyota je trocha iná ako tie ostatné. Zatiaľ, čo sa väčšina výrobcov zbavuje spaľovacieho motora a považuje tak piesty a valce za vec minulosti, Japonci pracujú na tom, aby zvuk, vibrácie a olejový pach zostali pevne zomknuté so svetom áut – aj keď sa palivom stane vodík.

Je to súčasť snahy o presadenie palivovej diverzity – automobilka verí tomu, že budúcnosť nepatrí len elektrine, ale širokej palete rôznych pohonov.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Trojvalec, ktorý zachráni nadšencov

Prepĺňaný 1,6-litrový trojvalcový motor pôvodom z GR Yarisu musel byť príkladne upravený v oblasti nasávania a vstrekovania tak, aby vedel spáliť čistý vodík, no značka ukazuje, že jeho použitie je možné. Po experimentálnej Corolle s rovnakou upravenou 1,6-kou ide o druhé vozidlo využívajúce spaľovanie vodíka. A prečo tento humbuk okolo? Takto upravený spaľovací motor neprodukuje prakticky žiadne emisie CO2 – až na zanedbateľné množstvo spáleného oleja, ktoré sa spáli spolu s vodíkom. 

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Toyota s týmto motorom už dokonca súťaží. Konkrétne v japonskej sérii pretekov Super Taikyu a už od mája, pričom za jeho volant sa v rámci kampane posadil aj generálny riaditeľ Akio Toyoda. Ten za spaľováky urputne bojuje aj vďaka tomu, že takýto agregát si zachováva jeden z najväčších aspektov tradičných áut – zvuk. Akio, ako srdečný nadšenec motorizmu, má osobný záujem na tom, aby táto technológia umožnila výrobcom automobilov dosiahnuť (takmer) nulové emisie bez straty jazdného zážitku, ktorý všetci tak milujeme.

Toyota začala s vývojom spaľovacích vodíkových motorov ešte v roku 2017, hoci táto technológia má ešte ďaleko od komercializácie. Na cestách je len hŕstka vozidiel na vodíkový pohon, a aj tie využívajú palivové články. Spaľovací motor na vodík je stále vzdialený niekoľko rokov, hoci aj vďaka japonskej automobilke žije nádej, že nebudeme musieť čakať až tak dlho. Toyota údajne nasadí vodíkový spaľovací motor do Priusu novej generácie, ktorý má prísť v roku 2025.