Škoda Vision X: Koncept kombinuje batérie a CNG. Príde už budúci rok

834

Škoda predstavuje revolučný koncept Vision X. Novinka kombinuje elektrický pohon s motorom bežiacim na CNG. Jeho produkčnú podobu spoznáme už budúci rok.

Škoda už dávnejšie avizovala príchod modernizovanej Fabie, popri ktorej sa v stánku automobilky objaví aj koncept Vision X. Štúdia mestského crossoveru, ktorú automobilka oficiálne predstavila na ženevskom autosalóne, sa do predaja dostane pravdepodobne v polovici roku 2019.

Najmenší z rodiny

Vision X samozrejme dizajnovo nadväzuje na svojich väčších súrodencov Karoq a Kodiaq. To znamená horizontálne delenú prednú časť so štvoricou svetlometov, pričom horná dvojica bude tvorená LED diódovým pásom. Štúdia pôsobí dynamicky aj vďaka zelenému odtieňu FlexGreen.

Mohutný vzhľad automobilu umocňujú výrazné nárazníky, robustné prahy aj veľké disky kolies. Zadná časť vozidla podobne ako predná, znova nadväzuje na SUV modely značky Škoda.

Atraktívny interiér

Radikálnejšie zmeny sa odohrajú skôr v interiéri vozidla, ktorý dostane voľne stojaci displej infotainment systému. Tento prvok sa pravdepodobne objaví aj v pripravovanom nástupcovi modelu Rapid Spaceback. Pasažierov potešia aj ambientne osvetlené prvky z brúseného krištáľu, ktoré vytvárajú zaujímavý vizuálny dojem.

Štúdia Vision X je postavená na modulárnej platforme MQB A0, ktorú naprieč koncernom využíva napríklad Seat Arona a stane sa základom aj pre nový Volkswagen T-Cross. Výrobca zatiaľ nepočíta s pohonom 4×4, hoci by to po technickej stránke nebol žiaden problém.

Hybrid s CNG

Koncept Vision X skrýva vo svojich útrobách 1,5 litrový štovrvalcový motor G-Tec, bežiaci na CNG. Podľa tlačového vyhlásenia značky má byť šetrnejší o 18 až 25% z hľadiska emisií, než porovnateľný benzínový agregát. Má disponovať výkonom 96 kW/130 koní. Dokonca pôjde o štvorkolku.

O pohon zadných kolies sa postará elektromotor, ktorý je poháňaný 48 voltovou batériou a disponuje maximálnym krútiacim momentom 70 Nm, typicky od nulových otáčok. Dojazd konceptu je vďaka dvojici nádrží na CNG a batériám prijateľných 650 kilometrov.

Škoda to myslí s elektromobilmi smrteľne vážne. V roku 2019 príde nová Škoda Superb plug-in hybrid. Prezrite si fotografie Vision X na fotkách našich redaktorov priamo zo Ženevy.