Silný vietor bude pokračovať. Čo to znamená pre vodičov?

5970

V priebehu nedele zasiahol časť Slovenska silný vietor. Zasiahnutý bol podľa varovaní Slovenského Hydrometeorologického Ústavu (SHMÚ) hlavne západ krajiny. Prišlo však aj na Tatry, či oblasti stredného Slovenska. Ako sa dotkla veterná smršť vodičov a ako ju spoza volantu prežiť v bezpečí aj najbližšie hodiny?

Stovky hasičov a vyše sto výjazdov

V Trenčianskom kraji zasahovalo celkom 249 hasičov pri 75 výjazdoch. „Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov a konárov z ciest a miestnych komunikácií, z osobných motorových vozidiel a elektrických vedení,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Marián Petrík.

V Nitrianskom kraji (NSK) zasahovali hasiči z dôvodu silného vetra dohromady 92-krát. Predmety zásahu sa do veľkej miery podobali tým v Trenčianskom kraji, no pribudli výjazdy z dôvodu nápravy uvoľnených striech, či plechov z reklamných tabúľ.

Ešte nekončíme, priatelia

Silný vietor bude naďalej blázniť naprieč západným, stredným a severným Slovenskom. Na horách môžeme počítať so snežením a s tvorbou snehových jazykov. SHMU taktiež vydalo pre spomínané oblasti výstrahu, no miesto tretieho stupňa z uplynulého dňa, hlási už len prvý stupeň nebezpečenstva.

zdroj: minv.sk

V Tatrách a okolí naďalej narastá pravdepodobnosť výskytu víchric. Odhady meteorológov naznačujú miestami výskyt vetra v rýchlosti medzi 110 až 135 km/h. Na západnom Slovensku bude vietor slabší, no odhady vravia o rýchlosti vetra medzi 65 až 80 km/h. S výstrahami rátajte do konca dnešného dňa. Na utorok (31.10) už výstrahy hlásené nie sú.

Vodiči, čo to pre vás znamená?

Silný vietor sa prejavuje v zníženej stabilite áut vo vysokých rýchlostiach a ich zvýšenej spotrebe. Rady sú jednoduché. Vietor neotočíte do vášho smeru jazdy a taktiež sa mu nijak nevyhnete. Držte však volant pevne obomi rukami a hlavne pri prejazdoch okolo ťahačov s návesmi rátajte so silnými veternými prúdmi. Pokiaľ nemáte istotu v riadení, pokojne spomaľte na rýchlosť, v ktorej sa budete cítiť bezpečnejšie a istejšie.

Taktiež naďalej radíme, aby ste svoje autá neparkovali pod stromami, či slabšími pouličnými konštrukciami. Práve prípady zakliesnených vozidiel boli častým dôvodom pre výjazdy hasičských jednotiek.

Predvídajte a sledujte okolie

V nasledovných hodinách sledujte pri jazde svoje okolie oveľa pozornejšie. Nie len, že vám môže pred auto spadnúť na cestu strom, ale môžete prísť do kontaktu s rôznymi predmetmi. Ulice a okolie ciest sú plné neupevnených predmetov, ako sú smetné koše, či ľahké konštrukcie. Rýchla reakcia na prekážku vám môže zachrániť život, či prípadnú návštevu servisu.

Zdroj: TASR