Renault Clio 2024: Výrazná zmena vizáže a prémiová výbava Esprit Alpine

1561
Zdroj: Renault

Renault predstavil piatu generáciu Clia pred vyše štyrmi rokmi, odvtedy však uplynula dlhá doba a Clio prichádza s mini faceliftom v strede “životného cyklu”, aby aj naďalej zostalo svieže a konkurencieschopné.

Renault Clio je populárny už od uvedenia prvej generácie v roku 1990 a doteraz sa ich predalo po celom svete až 16 miliónov. Počas tohto obdobia sa stal najobľúbenejším autom vo Francúzsku, stal sa úspešným globálnym bestsellerom a ziskal dve ocenenia Auto roka. Už päť generácií je jedným z najlepších mestských áut na trhu.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Výrazná zmena vizáže

Renault Clio podstúpil významný facelift s úplne novou prepracovanou prednou časťou so štíhlejšími svetlometmi a širšou maskou chladiča so šachovnicovým vzorom. Svetlomety presahujúce do predného nárazníka sú navrhnuté v tvare polovičného kosoštvorca, ktorý odkazuje na logo značky Renault, samotné logo je vyhotovené z brúseného chrómu.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

V zadnej časti sa objavujú štýlové číre zadné svetlá, ktoré sú dostupné v najnovších modeloch značky. Okrem toho sa tu nachádza nový difúzor, ktorý je dostupný v šiestich rôznych dizajnoch. Tieto spomínané ndizajny difúzora sa líšia v závislosti od konkrétnej úrovne výbavy a od toho či sa jedná o hybrid alebo nie.

Clio disponuje výbavou Techno, Esprit Alpine a vlajková loď, ktorá nahrádza R.S. Line. Faceliftované Clio ponúka výber piatich dizajnov kolies, najväčšie majú priemer až 17 palcov, pričom všetky majú logo zhotovené z brúseného hliníka. Možnosti lakovania zahŕňajú arktickú bielu, platinovú sivú, perleťovú čiernu, modrú metalízu, Decir, Valencia a nový trojvrstvový náter Rafal.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Interiér zameraný na udržateľné materiály

Interiér bol z veľkej časti prepracovaný a ponúka nové udržateľné materiály v celej kabíne, Clio pre modelový rok 2024 vyškrtlo zo svojho zoznamu interiér s koženým čalúnením. Namiesto toho sú sedadlá potiahnuté materiálom z z organických a polyesterových vlákien, nazývaných TEP. Vo výbave Esprit Alpine vás budú čakať športové sedadlá s vyššou úrovňou bočnej opory.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Ponuka motorov sa takmer nezmenila

Zostava pohonných jednotiek zahŕňa obvyklých podozrivých, počnúc atmosférickým trojvalec s objemom 1.0 litra a s výkonom 65 koní s pohonom prednej nápravy. Nasleduje ďaľší 1.0-litrový trojvalec, tentokrát je však vybavený turbodúchadlom a dosahuje výkon 90 koní.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Vrcholom ponuky je atmosférický 1.6-litrový štvorvalec, ktorému sekunduje dvojica elektromotorov. Tento pohonný agregát ponúka celkový výkon 145 koní, dodávaný cez bezspojkovú prevodovku s dvoma rýchlosťami pre režim EV a štyrmi rýchlosťami pre chod spaľovacieho motora. Možno to znie prekvapivo, ale diesel ešte nie je mŕtvy, pretože Renault bude model Clio aj naďalej ponúkať s motorom s označením Blue dCI 100 s objemom 1.5 litra a výkonom 100 koní.

Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Moderné technológie

Pokiaľ ide o technológie, digitálny prístrojový panel je k dispozícii v s rozmermi 7 až 10 palcov, zatiaľ čo dotykový displej je dostupný v 7 alebo 9.3-pacovej konfigurácií. Podporované sú aj aplikácie Android Auto a Apple CarPlay spoločne so vstavanou navigáciou, 360-stupňovou kamerou a nie menej ako 20 asistenčných systémov dostupných pre vodiča. Medzi hlavné výhody patrí adaptívny tempomat s funkciou stop & go a čiastočne autonómna jazda úrovne 2.

Mrkni naše nové video: