PRVÁ JAZDA: Mercedes-AMG GLA35 | Využiť všetky možnosti

2568
Zdroj: Redakcia

V moment ako Mercedes predstavil novú generáciu GLA bolo jasné, že využije predokolkovú platformu naplno a postupne ukáže aj výkonnejšie verzie. Takže sa netreba čudovať, že existuje verzia označená ako AMG GLA35. Po modeloch A35 a CLA35 to je len logická cesta.

Prirodzene to tak vychádza, že pokutu z hľadiska emisií, v rámci systému CAFÉ, skôr zaplatí niekto, kto zvažuje Mercedes, ako ten, čo Daciu.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Inak, dvojlitrový agregát v GLA 250 4Matic má len o 9 gramov CO2 na kilometer menej ako práve základná AMG verzia.

Dynamika z neho srší

Od bežnej verzie GLA sa verzia AMG líši balíkom športových doplnkov. Zmena prichádza vo forme nárazníkov s dynamickejšou vizážou, čo je viditeľné vpredu. K tomu maska s vertikálnym rebrovaním označená Panamericana a GLA vyzerá zrazu úplne inak. Transformáciu podporuje aj zadný nárazník s výraznejším difúzorom a dvomi koncovkami výfuku, po jednej na každej strane.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Príliš extrémne pôsobia disky s priemerom 21 palcov. Sú o dva palce väčšie ako štandardné. Dá sa to spoznať nielen vizuálne. Základnému AMG Triedy GLA sedí najmä červená farba. Metalíza dokáže spôsobiť, že malý crossover bude otáčať hlavy. Možno to ale bude aj zvukom.

Zbavil sa imidžu oplastovaného hatchbacku

GLA predchádzajúcej generácie, teda prvej, vyzerala ako zvýšený hatchback. Vlastne bola takmer ako Trieda A All-Terrain. Teraz je to inak. Už je to plnohodnotný crossover. A prejavuje sa to aj na mieste v interiéri. Vzadu na sedadlách je prijateľne veľa miesta a kufor s objemom 435 litrov je použiteľný aj na rodinnú dovolenku. A práve toto by mal byť samotný účel auta. Keď je nutné mať iba jedno auto, ktoré zvládne nahradiť viacero aj v meste, zvoľte si práve AMG GLA35.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Interiér je takmer rovnaký ako majú Triedy A a CLA, akurát má naviac niekoľko vylepšení system, ktoré vozidlá bez DNA AMG nemajú. S GLA sa tiež dá rozprávať cez hlasové ovládanie MBUX. Dva veľké displeje vyzerajú stále ako zo sci-fi. Omnoho dôležitejším je fakt, že Mercedes pre túto verziu pripravil veľmi dobré sedadlá s výrazným bočným vedením. Prekvapivo sú aj celkom komfortné. Sú však z príplatkového balíka AMG Performance High-End.

Toľko výkonu ako mal kedysi osemvalec

Kedysi stačili na výkon valce a objem motora. Vtedy mali osemvalce 225 kW/306 k. Taký bol napríklad Mercedes CL500, ten so štyrmi svetlami vpredu. Ale emisné normy a všetky povinnosti výrobcov, ktoré stanovujú úrady sú silnými argumentmi prečo to riešiť inak. Mercedes-AMG GLA35 4Matic má rovnaký výkon ako CL pred 15 rokmi z dvojlitrového štvorvalca umiestneného vpredu naprieč.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

A zrýchlenie tomu zodpovedá. Auto ide, najmä v režime Sport+ až extrémne dravo. Prevodovka tam jednotlivé rýchlosti priam strieľa a zvuková kulisa dokáže tiež zvýšiť adrenalin. V prvej zákrute je však jasné, že predokolková platforma nebude tak zábavná ako zadokolková.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Na hrane ide auto trochu za prednou nápravou. Nič, čo by sa nedalo korigovať. Horšia je tuhosť podvozku. Na švajčiarských priesmykoch a po kvalitných cestách je jazda v pohode. Na cestách, dajme tomu, v okolí Pezinka je použitie športového režimu podvozku zlým nápadom. Lepšie je nechať komfortný režim, rozdiel je naozaj cítiť.

Spotreba nie je témou dňa

Pri pohodovej jazde sa dá s týmto menším AMG jazdiť aj so spotrebou okolo 8 litrov. Lenže treba toto riešiť pri aute so základnou cenou 55 584 eur?

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Menším prekvapením je, že ten, kto konfiguroval tento kus zabudol na bezkľúčové odomykanie. Ale možno to bol zámer.

Základná cena modelu – Mercedes-Benz GLA200: 38 034 €
Základná cena testovanej verzie – Mercedes-AMG GLA35 4Matic: 55 584 €
Záruka: 2 roky/neobmedzene km

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1991
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:225(306)/5800
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:400/3000-4000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:4,8
Spotreba - kombi [l/100 km]:7,4-7,5
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:435 - 1430
Objem nádrže [l]:51
Prevádzková hmotnosť [kg]:1650
Rozmer pneumatík:255/35 ZR21
Dĺžka [mm]:4410
Šírka [mm]:1834
Výška [mm]:1611
Rázvor [mm]:2729