Prichádza nový Ford S-Max a Galaxy. Sme radi, pretože oba tajne milujeme

1351
Ford S-Max Galaxy AUTOGRÁTIS

No, fakt. Ford S-Max a Galaxy sú tu s nami aj po rokoch, napriek všetkým hrozbám zo strany amerického vedenia automobilky. Vedenie európskej divízie si však je vedomé toho, že ponúka niečo, čo už iná automobilka nemá – praktické a štýlové rodinné auto, do ktorého posadíte vedľa seba v pohodlí tri dospelé osoby.

Ja viem, môže sa to zdať ako triviálna výhoda oproti všetkým tým nablýskaným viacúčelovým, športovo-úžitkovým spotrebičom, ktoré má v ponuke konkurencia. Má to však zmysel.

Ford S-Max AUTOGRÁTIS
Ford S-Max sa od svojho uvedenia v roku 2006 výrazne nezmenil vzhľadom a ani charakterom, a to je dobre.

Nenahraditeľné stálice

Môžete si myslieť, čo chcete. V praxi sa však skúste kohokoľvek, kto predtým vlastnil Ford S-Max či Galaxy, spýtať, aké auto chce znova. Poznám presne troch takýchto ľudí a viem, že sa do showroomu Fordu budú vracať minimálne dovtedy, kým budú tieto modely stále v ponuke. A stáli zákazníci sú niečo, na čo moderný marketing skutočne počúva.

Ford S-Max AUTOGRÁTIS
Ako jedno z mála áut na trhu spája more miesta so športovými ambíciami – to všetko bez pachute SUV.

Pre ľudí, ktorí potrebujú priestor, no radi šoférujú, nechcú sa strápňovať zbytočne terénnym vzhľadom a zároveň nechcú presadnúť do dodávkovitých vozidiel kategórie Traveller/Jumpy/Proace/Zafira skrátka nezostala iná možnosť, ako Ford. Vedenie európskej divízie pravdepodobne vycítilo šancu nachytať pár zákazníkov, ktorí sa po odchode predchádzajúceho Opelu Zafira ocitli v čiernej diere požiadaviek a ťahajú Galaxy s S-Maxom aj do modelového roku 2020.

Ford S-Max AUTOGRÁTIS
Vďaka novému ST-Line paketu vyzerá opäť ako zamlada!

Zmeny najmä vo vnútri…

A kde sa udiali zmeny? Predovšetkým v konektivite vozidla, a to v troch smeroch. Najprv ten digitálny – v kabíne teraz nájdeme zabudovaný modem FordPass Connect, ktorý umožňuje pripojiť až 10 zariadení a disponuje cloudovou službou upozornenia na nebezpečenstvo na ceste od HERE Technologies. Pokračujeme konektivitou vášho tela s vozidlom – úplne nové sú ergonomické sedadlá s certifikátom AGR, na ktorých vývoji sa podieľali niekoľkí ortopedickí špecialisti a sú nastaviteľné až v 18-tich smeroch.

Ford S-Max AUTOGRÁTIS
Interiér S-Maxu a Galaxy sa veľmi neodlišujú: Výborné materiály, spracovanie a výnimočne veľa miesta v priečnom smere.

No predovšetkým sa celkom atraktívne zmeny udiali pod kapotou. Nájdeme tu výhradne turbodiesely, pričom nový je dvoma turbodúchadlami prepĺňaný motor 2,0 EcoBlue s výkonom až 240 koní a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Ten môže byť kombinovaný aj s adaptívnym tempomatom ACC s funkciou Stop & Go. V ponuke tiež zostávajú varianty s výkonom 150 a 190 koní.

Ford Galaxy AUTOGRÁTIS
Galaxy je takmer posledné auto svojho druhu: Veľké MPV bez prímesi dodávkovitosti už ponúka len Seat a Volkswagen.

Ale predsa aj vonku!

Výbavovo sa pohybujeme v rozmedziach, na ktoré sme si už zvykli: Trend, Titanium a ST-Line, pričom vo väčšom Galaxy sa prvýkrát predstavuje luxusná úroveň výbavy Vignale. Po facelifte sú S-Max a Galaxy v rôznych výbavových stupňoch odlíšiteľné jednoduchšie – presne po vzore ostatných vozidiel z ponuky európskeho Fordu. Samozrejmosťou je tiež systém infotainmentu Ford SYNC 3.

Ford Galaxy AUTOGRÁTIS
Galaxy je vizuálne aj jazdne stále niekde inde, než konkurencia.

Môj osobný názor, na ktorý sa nikto nepýtal? Kupujte ich, pokiaľ ešte sú. Sú to posledné autá svojho druhu – veľké, šoférsky zaujímavé, vizuálne atraktívne a skutočne praktické. No predovšetkým bez zbytočností.

NEPREHLIADNITE: