Pozrite sa, ako generálny riaditeľ Toyoty preháňa prototyp ostrého Yarisu!

826
Toyota Yaris GR AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota

Presne o mesiac absolvuje v Japonsku svoj medzinárodný debut úplne nový, svetom rely inšpirovaný, športový model Toyota GR Yaris. Nateraz nám však bude musieť stačiť video-teaser, v ktorom ostrému Yarisu nakladá generálny riaditeľ automobilky: Akio Toyoda.

GR Yaris stavia na najnovších poznatkoch a skúsenostiach, ktoré spoločnosť Toyota získala počas úspešného pôsobenia svojho tímu Gazoo Racing vo svetovom šampionáte v rely. Veď viete, o ktorom Yarise hovorím: 

Toyota Yaris WRC AITOGRÁTIS

Ďalší do partie

GR Yaris bude po minuloročnom úspešnom návrate legendárneho modelu Toyota GR Supra druhým rýdzo športovým modelom uvedeným na globálny trh pod záštitou Gazoo Racing. 

Toyota má v poslednej dobe riadne gule. Neveríte? Ako dôkaz môže poslúžiť napríklad to, že posledná fáza vývoja modelu GR Yaris sa skončila len nedávno, pričom o vyladenie prototypu až na hranice možností sa postaral globálny prezident spoločnosti Toyota Akio Toyoda vo funkcii hlavného testovacieho jazdca tímu TGR pod pseudonymom „Morizo“. Áno, to je presne ten, ktorý jazdí bielou, božsky upravenou Toyotou Century. A áno, je to desne cool:

Toyota Century GRMN AUTOGRÁTIS
Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

V roku 2017 sa Toyota vrátila do svetového šampionátu FIA v rely s modelom Yaris WRC. Odmenou jej bol zisk piatich víťazstiev a konštruktérskeho titulu v roku 2018 a tohtoročný majstrovský titul v súťaži jazdcov a spolujazdcov. GR Yaris je odvarom pretekárskej verzie, vymäknutý ale rozhodne nebude. Pozrite sa na samotného Akia Toyodu, že premotorovaného prcka skutočne nešetrí: 

Pekné, však? Toyota si skrátka celkom ide. Ďalší športový úspech dosiahol tím Gazoo Racing vo svetovom šampionáte automobilových vytrvalostných pretekov s vozidlami Toyota TS050 Hybrid, a to v podobe majstrovských titulov v súťaži konštruktérov aj v súťaži jazdcov v sezónach 2014 a 2018/2019. Toyote sa zatiaľ celkom darí aj v tohtoročnej sezóne: aktuálne vedie priebežné poradie v bojoch o oba tituly aj v sezóne 2019/2020.