Porsche 928 Toma Cruisa je na predaj. Poznáte ho z filmu Risky Business

1969

Filmové auto Toma Cruisa zo snímky Riskantný Podnik je na predaj. Legendárne Porsche 928 v ňom utopil. Nebojte, toto je iný kus.

V Československu ešte stále prísny socializmus, za veľkou mlákou si dekadentná mládež užíva. Asi takto by sa nad filmom Risky Business pohoršovali ľudia v roku 1983, kedy snímka vznikla. Hlavnú úlohu si vtedy zahral ešte neveľmi populárny Tom Cruise, ktorého rodičia odišli na výlet a jemu nechali strážiť dom. Jeho jediný cieľ? Usporiadať párty a nájsť si dievča na… veď viete čo.

Zdroj: Barrett-Jackson

Ale dosť o deji. Dôležité je, že vo filme si zahralo aj Porsche 928, ktoré sa stalo legendou. Sčasti preto, lebo nevyzerá ako žiadne iné Porsche, a sčasti preto, lebo je jednoducho úžasné. Spolupráca Porsche a producentov sa vyvíjala výborne, až kým sa filmári nerozhodli, že Porsche utopia.

Zdroj: Barrett-Jackson

Vtedy sa vzťahy prerušili a hovorí sa, že auto, ktoré vo filme utopili v Michiganskom jazere, bolo prenajaté. V každom prípade, na pľaci sa objavilo viacero kusov Porsche 928 a toto je jeden z tých, ktoré prežili. I keď to nemali ľahké.

Model, ktorý plánujú vydražiť v septembri na aukcii Barrett-Jackson, bol nájdený v dezolátnom stave u majiteľa, ktorý vôbec nevedel o jeho filmovom pôvode. Zreštaurovali ho do pôvodného stavu a teraz bude robiť radosť niekomu poriadne bohatému. Model z roku 1979 poháňa 4,7 litrový osemvalec V8 s výkonom 234 koní prepojený s kolesami manuálnou prevodovkou. Na Ameriku celkom neobyčajné. Tom Cruise sa kvôli tomuto filmu dokonca musel naučiť šoférovať s manuálnou prevodovkou.