Po plne hybridnom BMW i5 prídu na trh plug-in hybridy!

539
Zdroj: BMW

Po plne hybridnom BMW i5 sa Mníchovská značka rozhodla rozšíriť svoju ponuku o dva  plug-in hybridné pohony. Do ponuky pribudne v priebehu novembra BMW 530e Berlina a 550e xDrive Berlina.

Oba modely obsahujú najnovšiu technológiu BMW eDrive pre plug-in hybridné systémy, ktorá je kombinovaná v BMW 530e Sedan so štvorvalcovým benzínovým motorom a v BMW 550e Sedan xDrive so šesťvalcovým radovým benzínovým motorom najnovšej generácie modulárnych Efficient Dynamics od BMW Group.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Nové BMW 530e Berlina používa 2,0-litrový radový štvorvalcový motor TwinPower Turbo, ktorý generuje maximálny výkon 299 konských síl a postará sa o zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy s maximálnou rýchlosťou 230 km/h. V prípade BMW 550e xDrive využíva 3,0-litrový radový šesťvalcový benzínový motor. Ten generuje celkový výkon 489 koní, pričom jeho zrýchlenie z 0 na 100 km/h je 4,3 sekundy. Čo sa týka maximálnej rýchlosti, tá je elektronicky obmedzená na 250 km/h.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Oba elektromotory boli vyvinuté pre hybridný pohon, s integrovanou 8-stupňovou prevodovkou Steptronic Sport, ktorá k maximálnemu výkonu systému oboch plug-in hybridných sedanov pridáva až 184 a 197 koní. BMW sa chváli predstavením inovácie v nových plug-in hybridných modeloch s cieľom zvýšiť výkon elektromotora vďaka efektívnemu uloženiu na vstupe do prevodovky na strane motora.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

S celkovým objemom 520 litrov je úložný objem oboch modelov porovnateľný s variantmi s čisto spaľovacím motorom. Elektrická batéria má kapacitu 19,4 kWh. Podobne sa elektrický dojazd pohybuje medzi 93 – 103 km vo verzii 530e a medzi 83 – 90 km vo verzii 550e, podľa kombinovaného cyklu WLTP. Batéria je umiestnená v spodnej časti vozidla tak, aby šetrila miesto, čo sa týka kufra aj ťažiska vozidla.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

BMW oznámilo rozšírenú štandardnú výbavu v porovnaní s modelmi so 48-voltovou hybridnou technológiou. V novinkách nájdeme 19-palcové kolesá a zvukový systém s názvom BMW IconicSounds Electric. V prípade sedanu 550e xDrive štandardne pridáva profesionálny adaptívny podvozok, ktorého súčasťou sú elektronicky regulované tlmiče, ale aj nižšie odpruženie a Integra Active Steering.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW