Oživí Volkswagen svoju legendárnu buginu?

246

Nemecká automobilka Volkswagen si prichystala na ženevský autosalón jedno veľké prekvapenie. Premiéru tam bude mať dizajnová štúdia modernej verzie legendárnej plážovej buginy.

Pred vyše 50-timi rokmi boli v USA veľmi populárne plážové buginy, ktoré vznikali na podvozku ešte slávnejšieho „Chrobáka“. Od „Chrobáka“ Cabriolet cez zvláštne a špeciálne karosérie firiem ako Hebmüller a Rometsch až po kompletne otvorené verzie ako buggy Meyers Manx po mnoho desaťročí vznikali kreatívne a sčasti aj exkluzívne vozidlá na báze modelu VW „Chrobák“. Do 80. rokov dvadsiateho storočia vzniklo na celom svete vyše 250 000 malosériových vozidiel a individuálnych unikátov.

Novodobá bugina od Volkswagenu bude stáť na podobne modulárnom podvozku. Využíva totiž úplne novú modulárnu platformu koncernu Volkswagen s označením MEB. „Že čo znamená to „E“?“ Áno, tušíte správne. Zdrojom pohonu bude elektrina. Nová interpretácia klasickej buggy nemá pevnú strechu ani konvenčné dvere. V celkovom dojme dominujú voľne stojace kolesá s terénnymi pneumatikami a otvorené bočné prahy.

Nová štúdia na báze MEB dokazuje, že plne elektrická platforma sa nemusí využívať iba výlučne pre veľkosériové modely. Modulárna elektrická stavebnica pohonu má potenciál, rovnako ako kedysi podlahová plošina modelu „Chrobák“, pre individuálne malosériové vozidlá.

EMPI-IMP Buggy (1966 – 1971).

„Buggy je viac ako auto. Je to automobilový pocit zo života. To reprezentuje aj nová E-Buggy, ktorá ukazuje, ako vyzerá moderná interpretácia takéhoto klasického vozidla a predovšetkým aká emocionálna môže byť elektromobilita,“ hovorí Klaus Bischoff, šéfdizajnér značky Volkswagen.