Nové BMW X4: Nižšie, ľahšie a dostupné v dvoch verziách M Performance

955

Nová generácia športovo ladeného SUV prešla dizajnovou evolúciou a ponúkne dva varianty M Perfomance – benzínový aj naftový.

Bavorská automobilka BMW len nedávno odhalila novú generáciu modelu X3. Teraz nám BMW predstavuje odvodený variant – športovo ladené SUV BMW X4. Druhá generácia nahrádza predchodcu po štyroch rokoch. Deje sa tak najmä kvôli technickému pokroku, ktorý chce BMW posunúť na úplne novú úroveň.

Dizajnová evolúcia

Samotná koncepcia automobilu zostáva rovnaká. Model X4 má na rozdiel od praktickejšej X3-ky nižšiu siluetu a karosériu v štýle SUV-kupé. Čo sa týka dizajnových zmien, automobilka aktualizovala prednú masku, ktorá je štandardne vybavená diódovými svetlometmi. V zadnej časti vidíme úplne nové svetlomety, ktoré môžu miestami nenápadne pripomínať konkurenciu.

Hoci sa dizajn medzigeneračne nijak dramaticky nezmenil, zákazníci si ho môžu prispôsobiť jednou z troch modelových verzií – xLine, M Sport X a M Sport. Fajnšmekri sa vyhrajú aj s prvkami z ponuky BMW Individual. Po stránke rozmerov model X4 výrazne narástol. Dĺžka vozidla sa natiahla o 81 mm (na 4752 mm), rázvor o 54 mm (na 2864 mm) a šírka o 37 milimetrov (na 1918 mm). Výška vozidla naopak poklesla o 3 mm (na 1621 mm), to však neovplyvní „terénne“ schopnosti vozidla – brodivosť až do 500 mm pri svetlej výške 204 mm.

Pätoro motorov

BMW pre model X4 vyčlenilo nateraz päť pohonných jednotiek, ktoré sú v štandarde spriahnuté s osemstupňovým automatom a pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. Ponuku benzínových jednotiek otvárajú dvojlitrové štvorvalce – slabší xDrive20i s výkonom 135 kW a 290 Nm a silnejší xDrive30i s výkonom 185 kW a 350 Nm. Oba využívajú dvojkomorové prepĺňanie a plne variabilné časovanie ventilov Valvetronic a novinkou je tiež filter pevných častíc.

Z naftových agregátov sú k dispozícii dva štvorvalce xDrive20d s výkonom 140 kW a 400 Nm a biturbo xDrive25d s výkonom 170 kW a 500 Nm. Ponuku dopĺňa dvakrát prepĺňaný naftový šesťvalec M40d s výkonom 240 kW a 680 Nm. Už v auguste by sa mala ponuka rozrásť o najsilnejší benzínový variant M40i s výkonom 265 kW a 500 Nm. Očakáva sa tiež verzia xDrive30d s výkonom 195 kW a 620 Nm.

Odľahčovacia kúra

Nové BMW je medzigeneračne ľahšie. Konštruktérom sa podarilo znížiť hmotnosť oproti predchodcovi až o 50 kilogramov. Na svedomí to má najmä ľahšia konštrukcia karosérie, ktorá kombinuje hliník s vysokopevnostnou oceľou.

Podvozok tvoria zavesenia s párom spodných ramien a otočnou pružiacou a tlmiacou vzperou na prednej náprave. Zadná náprava vsádza na päťprvkové zavesenie.

Za príplatok…

BMW pre model X4 už tradične vyčlenilo siahodlhý zoznam príplatkovej výbavy. Zákazníci si budú môcť priplatiť za aktívnu ventiláciu sedadiel, trojzónovú klimatizáciu, paket Ambient Air, ktorý vzduch prefiltruje a osem dostupných vôní sa zasa postará o pachový zážitok. K dispozícii bude aj dvojdielna panoramatická strecha s elektricky ovládaným oknom a clonou.

Ponuka jazdných asistentov zahŕňa adaptívny tempomat s funkciou stop&go, sledovanie mŕtvych uhlov, rozpoznávanie dopravných značiek a automatický parkovací asistent. Nové BMW X4 bude schopné vodiča varovať aj pred protiidúcim vozidlo pri odbáčaní vľavo alebo pred nebezpečenstvom pri vjazde na hlavnú cestu.