Nissan GT-R facelift a limitka: Japonský postrach superšportov je opäť v hre

1486
Zdroj: Nissan

Nissan GT-R prezývaný aj Godzilla prichádza s množstvom vizuálnych úprav. Novinkou je aj limitovaná edícia, ktorá vzdáva hold predošlej generácii R34.

Ak ste si mysleli, že súčasná generácia Nissanu GT-R dosiahla svoj vrchol, mýlili ste sa. Pred pár dňami predstavila automobilka Nissan na Tokijskom autosalóne svoj najnovší a zároveň posledný facelift novodobej legendy. Nissan GT-R pre rok 2024 prináša niekoľko kozmetických a výkonnostných úprav, ale aj návrat staronového označenia T-Spec a spolu s ním aj dvojicu farieb Millenium Jade a Midnight Purple.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Exteriér prešiel čiastočnou zmenou vizáže

Karoséria Nissanu GT-R 2024 prináša množstvo nových prepracovaných prvkov, ale aj jemné úpravy ikonických tvarov. Predný nárazník bol nanovo navrhnutý a vytvarovaný, tak aby pôsobil už na prvý pohľad širšie, mriežka chladiča je inšpirovaná predošlou generáciou R34 a zmenám sa nevyhli ani čelné svetlá. V zadnej časti sa uskutočnilo najviac zmien na zadnom nárazníku, takisto bola prepracovaná štvorica zadných svetiel s novým dizajnom šošoviek. Facelift pre modelový rok 2024 je azda najväčší v celej 16-ročnej histórii tejto novodobej legendy z krajiny vychádzajúceho slnka.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Limitovaná edícia T-Spec

Nissan GT-R bude dostupný aj v limitovanej edícii T-Spec, zákazník bude mať na výber dvojicu exkluzívnych farieb Millenium Jade a Midnight Purple, táto limitovaná edícia ponúkne širšie predné blatníky, karbón-keramické brzdy, ale aj 20-palcové disky RAYS v zlatej farbe obuté na pneumatikách Dunlop SP Sport Maxx GT600 použitiých aj vo verzii Nismo.

Limitovaná edícia T-Spec
Zdroj: Nissan

Prepĺňaný twin-turbo šesťvalec VR-38DETT je naladený na štandardných 570 koní a 637 Nm, nachádza sa tu aj nový prepracovaný výfukový systém s novým tlmičom hluku umiestneným vzadu. Interiér tohto modelu je celý odetý vo farbe Dark Mori Green, na čalúnenie bola použitá kombinácia semišovej a anilínovej tkaniny, takisto tu nechýbajú ani prvky, ktoré naznačujú, že sa jedná o výnimočný kúsok. Automobilka Nissan prišla s informáciami, že Nissan GT-R T-Spec bude vyrobený v obmedzenom množstve, avšak neuviedla presnejší počet kusov tejto limitovanej edície.

Limitovaná edícia T-Spec
Zdroj: Nissan

Nismo ponúkne väčší prítlak

Nismo, ktoré je synonymom výkonu a aerodynamiky, si taktiež prešlo množstvom úprav. Ponúkne nový masívny zadný difúzor, ale takisto aj nový swan-neck spojler, ktorý zväčšuje prítlak o 10 percent. Pochváliť sa môže aj novým samosvorným diferenciálom, ktorý má za úlohu zrýchliť auto pri výjazde zo zákrut.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

V interiéri sa nachádza dvojica nových škrupinových sedadiel z uhlíkových vlákien, kombinácia kože a alcantary, ktorá je obšitá kontrastnými červenými niťami, a nesmú chýbať ani nápisy Nismo. Prepĺňaný twin-turbo šesťvalec VR38DETT dostal v tejto ediícii ešte viac “pary”. Bol naladený na 600 koní a 652 Nm.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Dostupnosť na európskom trhu je neistá

Automobilka Nissan sa vyjadrila že Nissan GT-R pre modelový rok 2024 bude dostupný na americkom a ázijskom trhu už túto jar, avšak o starom kontinente nebola žiadna zmienka. Nissan uvádza, že GT-Rku sa podarilo prejsť náročnejšími predpismi, a to bez straty výkonu.

Text: Ondrej Račko