Neuveríte, ale Lancia Ypsilon stále žije! Jej interiér vás prenesie do roka 2011

1953
Zdroj: Lancia

Tretia generácia nóbl Fiatu 500 je tu s nami už od roku 2011 a keby sme vedeli, že jej facelift v roku 2015 bude len jedným z mnohých, ktoré budú udržiavať slávnu značku nad takmer istým bankrotom, asi by sme si ich aj kedysi kupovali viac. Dnes to už také jednoduché nebude, keďže sa Ypsilon ponúka len v Taliansku.

Pre rok 2021 dostal subkompaktný hatchback novú masku chladiča so zvislými lamelami, pričom sa zbavil výrazného chrómovania.

Zdroj: Lancia
Zdroj: Lancia

Stroj času

Nový odtieň Elegant Blue sa k farebnej palete pripája ako moderná interpretácia klasickej modrej Lancie Blue. Aktualizované svetlomety majú nové denné LED svietenie, pod nimi sa na vás nadšene šklebí upravený predný nárazník.

Zdroj: Lancia
Zdroj: Lancia

Vzadu sa toho veľa nezmenilo, potrebného updatu sa však dočkal interiér auta. Teda, len toho najnutnejšieho – v kabíne pôsobiacej, akoby vypadla priamo z roku 2011 (lebo je to tak), pribudol sedempalcový displej infotainmentu. Inak – čo sa dnes hodí najmä v Taliansku – Ypsilon je možné dodať s balíkom EcoChic so vzduchovým filtrom v kabíne, ktorý je schopný blokovať 99 percent alergénov a zároveň ničiť baktérie a plesne o viac ako 98 percent.

Zdroj: Lancia
Zdroj: Lancia

Je zaujímavé, že faceliftovaná verzia pridáva nový typ látky, ktorý je vyrobený z recyklovaných plastov Stredozemného mora. No ale ak by ste predsa túžili po niečom viac hoch, nový Ypsilon bude stále ponúkať Alcantaru.

Zdroj: Lancia
Zdroj: Lancia

Nový je aj mild-hybridný pohon, ktorý reflektuje jednotky použité v updatovaných Fiatoch 500 a Panda. Je to trojvalcový benzínový motor s objemom 1,0 litra z rodiny FireFly s výkonom 70 koní (51 kilowattov). K dispozícii je 12-voltový integrovaný štartér-generátor (BSG) a lítium-iónová batéria. Lancia o systéme tvrdí, že pomáha znižovať emisie CO2 o 13 percent v porovnaní s nehybridom.

Lancia si za nový Ypsilon pýta celkom adekvátne peniaze – 15 100 € pre základný model Silver a 16 700 €, ak sa rozhodnete pre výbavu Gold. Okrem mild-hybridného hnacieho ústrojenstva je v ponuke stále aj 0,9-litrový motor Twin Air s výkonom 70 koní kompatibilný s metanolom a 1,2-litrový motor s výkonom 69 k, ktorý je schopný pracovať na skvapalnený ropný plyn (LPG).