Najlacnejší vs. najdrahší: Porovnali sme základný Duster s “plnkou”

9020
Zdroj: Konfigurátor Dacia

Najlacnejšia a najdrahšia Dacia Duster sa v cene líši takmer dvojnásobne. Čo za svoje peniaze dostanete (a čo nie)?

Dacia Duster je kasovým trhákom sveta motoristov. Ponúkaná v množstve verzií a pohonov dokáže uspokojiť naozaj šíru škálu zákazníkov. Ten najšporovlivejší zákazník v ňom nedostane ani zďaleka toľko, čo ten najrozšafnejší. To je jasné. Aký veľký ale ten rozdiel je? Nuž, čas navštíviť konfigurátor a cenník.

V základe od 10 990 eur

Konfigurátor Dacie ponúka na výber štyri stupne výbavy. Access, Essential, Comfort a Prestige. Prvá z nich je úplým základom a dostupná je iba s pohonom predných kolies, 90-koňovým benzínovým motorom a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Šesť stupňov v základe? To neznie vôbec zle.

Na druhej strane, za svoje peniaze dostanete prakticky holý stroj. Výbava Access je vyslovene pracovná. Na palube sa nachádzajú všetky možné aj nemožné bezpečnostné a ekologické systémy predpísané úradmi. Nájdete tu aj režim Eco, ABS a rad airbagov.

Zdroj: Konfigurátor Dacia
Zdroj: Konfigurátor Dacia

Z komfortných prvkov nás zaujal systém Isofix už v základe alebo elektricky ovládané predné okná či tónované sklá vzadu. Auto má samozrejme aj centrálne zamykanie a… Už asi ani nič. Klimatizáciu ani rádio nehľadajte.

Zdroj: Konfigurátor Dacia
Zdroj: Konfigurátor Dacia

A teraz na maximum

Nie je Duster ako Duster. Z Access prejdeme priamou čiarou rovno do výbavy Prestige a toho najprestížnejšieho motora. Iste, Dacia ponúka aj LPG aj naftu. Nás ale zaujal ten najsilnejší benzínový motor TCe 150 so 150 koňmi, pohonom všetkých kolies a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Toto combo nás posunie na sumu 19 740 eur. Inak, dvojkolka s automatom je lacnejšia. To je, čo?

Výbava Prestige už ponúka podstatne dlhší zoznam výbavy. Nájdete tu napríklad nádherné zliatinové disky, multimediálny systém Media Nav so základnymi mapami, zrkadlenie telefónu, automatickú klimatizáciu, strešné lišty, lakťovú opierku, parkovacie senzory, tempomat, LED denné svietenie a oveľa viac. Stále je však možné zopár drobností priplatiť.

Zdroj: Konfigurátor Dacia
Zdroj: Konfigurátor Dacia

Začneme lakom. Volíme dizajnovú Oranžovú Arizona za 490 eur. Ďalej si poprosíme bezkľúčový prístup a štartovanie (200 eur), dva USB porty pre zadných cestujúcich (0 eur), vyhrievané predné sedadlá (200 eur), kamerový systém so štyrmi kamerami okolo auta (250 eur), rezervné koleso (150 eur) a mapy Európy (119 eur). A tým sme vlastne skončili. Výsledná cena? 21 149 eur. Čo poviete?