Nádrž z kondómu a jazda na metán. Tento motocykel je poriadny úlet

588
Zdroj: Youtube

Pojem “alternatívna doprava” nikdy nebol alternatívnejší. Holandský umelec vysiela svojim strojom správu do sveta.

Je urobený doma, jazdí na metán z močiarov a namiesto nádrže má kondóm. Tento šialený motocykel holandského umelca Gijsa Schalkxa je kuriozitou, akú sme ešte nevideli. A zároveň aj chrobákom v hlave.

Slootmotor. Tak nazýva Gijs svoj výtvor. Tento hybrid medzi bicyklom a motorkou pripomína starú Babettu socialistickej éry. Súdiac podľa videa bude podobný aj výkon. Navyše má komické drevené obloženie karosérie a obrovský valec s kondómom v strede, do ktorého sa “tankuje.” Ale o to vôbec nejde. Toto auto jazdí na metán, jeden z najnebezpečnejších plynov pre klimatické zmeny.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Či ide o prdenie kráv, hnitie, výrobu palív alebo pestovanie ryže, pri všetkých týchto úkonoch sa do ovzdušia vylúči množstvo metánu. Ten potom funguje ešte nebezpečnejšie ako CO2 a zvyšuje takzvaný skleníkový efekt. Spaľovať metán je pre plánetu paradoxne prospešnejšie ako ho nechať tak.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Získať metán ale bez moderných technológií nie je také jednoduché. Gijs sa poň musí vybrať do okolitých močiarov, kde hľadá metánové bubliny v podloží, ktoré vznikajú napríklad hnitím rýb či potkanov. Naplniť jednu nádrž svojho motocykla mu trvá asi 8 hodín a prejde na ňu približne 20 kilometrov. Ako sám povedal, jeho prvých 500 metrov na “ulovenej” energii bolo jeho najkrajších. Veľmi sa mu páči myšlienka, že svoje palivo si dokáže získať bez toho, aby musel podporovať ropné spoločnosti a ich praktiky.

Mrkni naše nové video: