Slovenskí policajti dostali nové bavoráky. Budete z nich celkom prekvapení

14052

Áno, hovoríme o motorkách. Dvadsaťdva motocyklov BMW oficiálne odovzdal minister vnútra Roman Mikulec príslušníkom Úradu pre ochranu ústavných  činiteľov a diplomatických misií MV SR. Na vojenskej leteckej základni v Malackách ochrankári pri tejto príležitosti predviedli svoje jazdecké zručnosti.

Nové špičkové motocykle ochranka nasadí aj počas bezpečnostných opatrení pri septembrovej návšteve Sv. Otca na Slovensku.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Bizarné problémy so starými strojmi

Doteraz používané motocykle inej značky už nevyhovovali potrebám polície, navyše dodatočnými zásahmi do montáže svetelnej či zvukovej signalizácie bola narušená ich aerodynamika a stabilita, čo najmä pri zvýšenej rýchlosti mohlo ohroziť bezpečnosť vodičov. „Zásahy sa prejavili aj na elektroinštalácii, problémy spôsobovali elektronické komponenty. Keďže boli zabudované dodatočne bez zohľadnenia technických parametrov, mali väčší odber, dochádzalo k poruchám alternátorov a k vybíjaniu batérií,“ skonštatoval riaditeľ úradu pre ochranu ústavných činiteľov Marek Moncman. Doplnil, že napríklad vysielačky na starých motocykloch nebolo možné ovládať počas jazdy. Ak bolo treba zmeniť komunikačný kanál, vodič musel zastaviť a zmenu urobiť manuálne.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Nové motocykle sú vyrobené a upravené presne podľa požiadaviek MV SR priamo počas výrobného procesu v továrni. Za všetky komponenty a kvalitu tak ručí výrobca.  Pri výrobe boli zužitkované skúsenosti nielen našej, ale aj nemeckej, rakúskej či švédskej polície. Okrem iného sú nové stroje vybavené špeciálnymi svetelnými a zvukovými výstražnými zariadeniami, vrátane možnosti dávať pokyny priamo z prilby do reproduktorov, čo prispieva k bezpečnosti a rýchlosti komunikácie.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

„Po 13-tich rokoch sme policajtom nakúpili kvalitné a bezpečné motocykle, ktoré sú štandardom aj v zahraničí. Sú to špičkové stroje vo svojej kategórii, sme presvedčení, že v aktívnej službe budú mať dlhú životnosť,“ uviedol minister Roman Mikulec. Zdôraznil, že je nutné riešiť neuspokojivý stav autoparku MV SR, pričom v prvej fáze ministerstvo vnútra obnoví vozidlá staršie ako 12 rokov, ako aj tie, ktoré majú najazdených viac ako 250-tisíc kilometrov.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

 

Nákupu motocyklov predchádzalo riadne verejné obstarávanie na jeseň 2020, ktoré úspešne prešlo analýzou Útvaru hodnoty za peniaze. Do súťaže sa prihlásili traja uchádzači, dodávateľom sa stala spoločnosť Tech Moto s. r. o, ktorá ponúkla najvýhodnejšiu cenu.

Ministerstvo vnútra obstaralo dva typy motocyklov. Stroje typu BMW Motorrad K1600 GT /22 kusov/ bude používať ochranka, ďalších 30 strojov typu BMW 1250 RT dostanú okresné a krajské inšpektoráty a taktiež policajní operatívci.