Mníchovská továreň BMW Group bude od konca roku 2027 vyrábať výhradne elektrické modely

510

Éra automobilov so spaľovacími motormi z Mníchova po 75 rokoch skončí na konci roku 2027.

Mníchov. Pre továreň BMW Group sa začína nová éra: od roku 2026 sa v ikonickom materskom závode bude vyrábať sedan Neue Klasse. Už o rok neskôr bude závod vyrábať plne elektrické modely, čím sa stane prvým priestorom v existujúcej výrobnej sieti BMW Group, ktoré od konca roka 2027 úspešne dokončí transformáciu na elektromobilitu.

Mníchovský závod je vynikajúcim príkladom schopnosti prispôsobiť sa.

Milan Nedeljković, člen predstavenstva BMW AG pre výrobu, považuje Mníchovský závod za príklad schopnosti prispôsobiť sa, s investíciou 650 miliónov eur na výrobu čisto elektrických vozidiel od konca roku 2027. Peter Weber, riaditeľ mníchovského závodu BMW Group, zdôrazňuje inovatívnosť a prispôsobivosť závodu, ktorý súčasne s výrobou 1000 áut denne prechádza komplexnou transformáciou s cieľom formovať novú identitu závodu a smerovať k plne elektrickej budúcnosti s modeľom Neue Klasse.

Hladký prechod na elektromobilitu, éra áut so spaľovacím i motorm i z Mníchova sa skončí v roku 2027.

Mníchovský závod spoločnosti BMW Group je príkladom hladkého prechodu do éry elektromobility. V roku 2015 sa na rovnakej výrobnej linke ako vozidlá so spaľovacím motorom začali vyrábať prvé plug-in hybridné modely BMW radu 3. V roku 2021 sa stal BMW i4 prvým čisto elektrickým automobilom, ktorý sa vyvíjal na tej istej výrobnej linke. V súčasnosti je každé druhé vozidlo, ktoré opustí miestnu výrobnú linku, poháňané plne elektrickým pohonom.

Od roku 2026 bude výroba modelu Neue Klasse v mníchovskom závode prebiehať súbežne s výrobou súčasných modelov.

Približne o rok neskôr, od konca roku 2027, sa materský závod BMW Group stane prvým existujúcim závodom v globálnej výrobnej sieti, ktorý bude vyrábať výlučne čisto elektrické vozidlá. Tým skončí éra automobilov so spaľovacím motorom v Mníchove po 75 rokoch od uvedenia modelu BMW 501 na trh v roku 1952. Po spustení výroby v novom závode v maďarskom Debrecíne a v Mníchove bude model Neue Klasse vyrábaný aj v čínskom Šen-jangu a mexickom San Luis Potosí.

Rozsiahle úpravy zabezpečia budúcnosť tohto výrobného závodu.

Mníchovský závod spoločnosti BMW Group má viac ako storočnú históriu, v ktorej prešiel mnohými zmenami a opakovanými transformáciami.V súčasnosti sa továreň pripravuje na veľké zmeny, ktoré budú sprevádzať príchod nových modelov Neue Klasse od roku 2026. Investícia vo výške 650 miliónov eur sa použije na výstavbu štyroch budov, vrátane novej montážnej linky s logistickými priestormi a novej karosárne.S cieľom vytvoriť priestor v rámci obmedzenej celkovej plochy závodu v centre Mníchova sa tradičná výroba motorov presunula po približne 70 rokoch z materského závodu do závodov Hams-Hall vo Spojenom kráľovstve a do Steyr v Rakúsku.

Podobne ako v 60. rokoch minulého storočia a pri všetkých ostatných transformáciách odvtedy, aj pri súčasnej transformácii závodu BMW Group v Mníchove sa pracuje na pokračovaní súčasnej výroby.

Bez ohľadu na stavebné práce zo spoločnej výrobnej linky každý deň zíde približne 1 000 automobilov, vrátane modelov BMW radu 3 a BMW i4. Rozsiahla zmena orientácie mníchovského závodu je zárukou jeho dlhodobej budúcnosti a zároveň predstavuje významnú investíciu do Bavorska ako priemyselnej lokality.