Lexus UX 300e je prvým elektromobilom značky – predstavuje sa slušným dojazdom

418

Lexus UX 300e prichádza na „elektro večierok“ relatívne neskoro. Hlavne berúc do úvahy to, že Lexus a Toyota sú modernými priekopníkmi hybridného pohonu. Značiek, ktoré neponúkajú elektromobily, rapídne ubúda a luxusné krídlo japonského giganta medzi ne už oficiálne nepatrí.

V skratke, aby sme sa vyhli zbytočne nafúknutej historickej prednáške. Lexus v roku 2005 predstavil svoje SUV RX 400h, ktoré sa stalo symbolom elektrifikovaného pohonu vo svojom segmente. Lexus UX 300e prichádza na svet zároveň so stratégiou „Lexus Electrified“, ktorá bola predstavená na tohtoročnom autosalóne v Tokiu.

Táto stratégia prináša technológie integrovaného ovládania hnacej sústavy, riadenia, odpruženia a bŕzd, čím umožňuje využiť maximálny potenciál riadiacej technológie motora. Poďme však k veci…

e ako elektromobil

Konštruktéri spoločnosti Lexus v plnej miere zachovali osobitý dizajn aj úžitkové vlastnosti crossoveru UX a zamerali sa na možnosti využitia výhod, ktoré poskytujú elektrické automobily z hľadiska výkonu. Elektromotor s výkonom 150 kW/204 koní má podľa značky dodať modelu UX 300e prirodzený, no zároveň svižný charakter zrýchlenia. K tomu dopomáha nemalým podielom maximálny krútiaci moment 300 Nm.

Akumulátory s kapacitou 54,3 kWh, ktoré sú umiestnené priamo pod podlahou kabíny, zaisťujú jeho nízke ťažisko a dojazd 400 km podľa prívetivejšej meracej metodiky NEDC. Vďaka najnovšej technológii pripojenia ponúka model UX 300e maximálne výhody elektrického vozidla v kombinácii s vynikajúcim jazdným výkonom a komfortom v jednom (filozofia „yet“). Elektrický model UX 300e by sa mal začať predávať na čínskom a európskom trhu v roku 2020, v Japonsku začiatkom roka 2021.

Relax a bezpečie

Lexus UX 300e vyniká hlavne špeciálnymi aerodynamickými kolesami a krytom podvozka. Umiestnenie systému elektronického radenia prevodových stupňov na stredovej konzole prispieva k jednoduchosti a funkčnosti dizajnu interiéru. Lexus tvrdí, že je pre značku prvoradý vývoj najpokročilejších bezpečnostných technológií a ich rýchle dodanie vodičom.

Model UX 300e je vybavený komplexným bezpečnostným systémom Lexus Safety System+ a má odrážať úsilie spoločnosti Lexus predchádzať dopravným nehodám a smrteľným úrazom, ako aj znižovať stres vodičov a vyvíjať asistenčné systémy s cieľom zaistiť prirodzenejší a bezpečnejší zážitok z jazdy.