Lexus UX 300e dostane záruku na batériu, ktorá môže prežiť samotné auto

854

Nový Lexus UX 300e využíva skúsenosti spoločnosti Lexus nadobudnuté pri výrobe viac ako 1,7 milióna elektrifikovaných hybridov od roku 2005. Prináša jedinečnú kvalitu a spoľahlivosť, ktorá je charakteristickým znakom značky. To by mohol povedať každý. Značka však svoje tvrdenia podporuje poctivou zárukou na akumulátory.

Prvý čisto elektrický model značky Lexus UX 300e, vychádza zo svetovej reputácie v oblasti technológie akumulátorov a odolnosti.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Ťaží najmä z vedúceho postavenia výrobcu luxusných vozidiel v oblasti riadiacich systémov akumulátorov, riadiacich jednotiek výkonu a elektromotorov.

Nový akumulátor

UX 300e poháňa novo vyvinutý vysokokapacitný akumulátor s kapacitou 54,3 kilowatthodín, ktorý vozidlu zabezpečuje dojazd 400 km podľa normy NEDC, čo zodpovedá viac ako 300 km cieľového dojazdu podľa normy WLTP.

Lítiovo-iónový akumulátor sa skladá z 288 článkov a je umiestnený pod podlahou kabíny a zadnými sedadlami, takže tento mestský crossover ponúka nízke ťažisko, priestor a praktické vlastnosti.

Maximalizovaná životnosť

Snímače monitorujú napätie každého článku akumulátora a bloku, ako aj jeho teplotu, aby sa zdokonalila kontrola a životnosť akumulátora. Spolu s pokročilým systémom manažmentu akumulátora vo vozidle je výsledkom maximálne využiteľná kapacita článkov akumulátora a predĺžený dojazd.

Pre model UX 300e vyvinul Lexus vzduchový chladiaci systém článkov akumulátora, ktorý je bezpečnejší a ľahší ako systémy chladené vodou. Vďaka cirkulácii chladeného vzduchu vo vnútri akumulátora je možné zaistiť stabilný výstupný výkon akumulátora aj pri vysokej rýchlosti a pri opakovanom rýchlom nabíjaní. Systém spolupracuje s klimatizáciou v kabíne a zvyšuje výkon vozidla, životnosť akumulátora a výkon nabíjania.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Pri vývoji systému vyhrievania akumulátora stála v popredí aj jeho spoľahlivosť. Vykurovacie telesá pod každým modulom akumulátora minimalizujú vplyv chladného počasia na dojazd, takže od začiatku je k dispozícii plný výkon. Napokon, pre dlhú a bezporuchovú životnosť je akumulátor vybavený gumovými tesneniami, ktoré ho chránia pred vodou a prachom.

Desať alebo milión?

Ako obraz sebadôvery značky vo svoju technológiu čisto elektrického vozidla ponúka spoločnosť Lexus 10-ročnú záruku (alebo záruku na 1 000 000 km) na všetky funkčné poruchy hlavného akumulátora a pokles kapacity pod 70 % – za predpokladu, že majiteľ absolvuje pravidelné prehliadky stanovené v pláne údržby.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Okrem záruky na akumulátor môže majiteľ modelu UX 300e využívať výhody trojročnej záruky na vozidlo a 5-ročnú záruku (alebo na 100 000 km) na poruchy pohonnej jednotky.

Efektívny pohon

Úplne nová pohonná jednotka v modeli UX 300e obsahuje vysokovýkonný elektromotor/generátor s výkonom 150 kW (204 k), ktorý poháňa predné kolesá. Vozidlu dodáva prirodzený, avšak svižný charakter pri zrýchľovaní, najvyššiu rýchlosť 160 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za svižných 7,5 sekundy.

Nová, mimoriadne kompaktná prevodovka s 3-hriadeľovým usporiadaním a redukčným mechanizmom, ktorý umožňuje vysoké otáčky motora, zaisťuje vozidlu špičkový výkon pohonnej jednotky a mimoriadne nízku hladinu hluku. Kvôli predĺženej životnosti komponentov a mimoriadne hladkému chodu predstavili konštruktéri spoločnosti Lexus rôzne vylepšenia, napríklad vyleštený povrch zubov ozubených kolies, zvukotesný kryt a optimalizovaný systém mazania.