Kupujete zánovné auto? Tieto modely zdraželi najviac

2074
Zdroj: Pexels

Tempo rastu ceny zánovných áut v januári prevýšilo infláciu. V porovnaní so susedmi sme na tom však dobre.

Inflácia za január 2022 predstavovala neuveriteľných 8,4%. Vyššie ceny nerastných surovín, a nielen to, sa premietajú prakticky do celej škály tovarov. Automobily však zaznamenali ešte vyšší nárast. Cena zánovného auta medziročne narástla o 13,4% a zastavila sa na sume 25 500 eur. Informuje o tom analýza spoločnosti AURES Holdings, ktorá prevádzkuje siete predajní AAA Auto a Mototechna. Za zánovné autá pritom považuje vozidlá do troch rokov s minimálnym nájazdom. Ten priemerný bol 18 732 kilometrov.

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Slováci sú na tom ešte dobre

Pokiaľ na Slovensku hovoríme o medziročnom náraste cien na úrovni 13,4%, v Česku a Poľsku ceny narástli ešte viac. Poľská republika zaznamenala nárast cien o viac ako pätinu, a to tempom 22,2%. Česká republika je na tom ešte horšie, ceny zánovných áut tam presiahli štvrtinové tempo rastu a zakotvili sa na 25,7%.

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Najviac rastie Fabia

Spoločnosť AURES Holdings ďalej porovnala aj vývoj cien jednotlivých zánovných modelov. Tu je potrebné spomenúť, že nárasty uvádza za dva roky. Čísla teda nie sú priamo porovnateľné s tempom rastu 13,4%, ktoré sme spomínali. Dajú sa však pribižne odvodiť.

Zdroj: AURES Holdings
Zdroj: AURES Holdings

Najrýchlejšie tempo rastu zaznamenali najdopytovanejšie autá, Škoda Fabia a Škoda Octavia. V klasických rodinných modeloch pokračujeme aj ďalej.