Unikátny kemper Toyota Chinook spraví aj z jazdy po parkovisku dobrodružstvo

879
Zdroj: Toyota

Obytný automobil postavený na terénom aute je snom mnohých dobrodruhov. Aj niektorých z nás v redakcii. Teda, asi len mňa. Nemusí byť nový – stačí funkčné usporiadanie obytnej časti na spoľahlivom aute, ktoré si poradí v každom teréne. Toyotu Chinook 4×4 z roku 1991 spoločnosť OttoEx z Oregonu predala za 49 000 dolárov.

V roku 1991 si mechanik spoločnosti Toyota v mestečku The Dalles v Oregone priviezol do dielne vozidlo Hilux 4×2 z roku 1978, známe v USA ako Toyota pickup a postavil na ňom terénny camper.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Úpravy trvali dva roky a keď bolo auto hotové, používal ho na dovolenky a výlety do konca 90. rokov. Potom ho začal predvádzať na autosalónoch. Predal ho až v roku 2018. Od septembra tohto roku má auto nového majiteľa, ktorý zaň zaplatil 49 000 dolárov.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Tvorca obytného automobilu použil na úpravu základy z modelu Toyota pickup 4×4 z roku 1980. Takto získal Hilux nový rám, pruženie, prednú nápravu a motor. Auto bolo vybavené obytnou nadstavbou značky Chinook RV od spoločnosti Trail Wagons, ktorá od roku 2005 fungovala ako rodinná manufaktúra malých sérií rekreačných automobilov.

Domov s pohonom všetkých kolies

Do interiéru obytného vozidla je prístup zozadu pomocou špeciálne namontovaného schodu cez bočne otvárané dvere. Vo vnútri je kuchynský modul s nerezovým drezom pokrytým masívnou doskou na krájanie, podsvietenými skrinkami na mieru, propánovým varičom s dvomi platničkami a so zabudovanou mikrovlnnou rúrou.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Vedľa kuchynky je jedáleň so zaťahovacím stolom a rohovou pohovkou, ktorá sa po rozložení premení na posteľ. Druhé vyklápacie lôžko je zavesené na strope karavanu, rovnako ako dve hojdacie siete. Keď je vozidlo zaparkované, strecha sa dá zodvihnúť o niekoľko desiatok centimetrov a okná možno zakryť žalúziami vyrobenými na mieru.

Športové prekvapenia

V kabíne sú umiestnené béžové sedadlá Recaro z vozidla Toyota Supra z roku 1985 čalúnené kožou s červeným vyšitým logom Chinook. Pribudol aj nový volant, stredová konzola, rádiotelefón CB, stropný ovládací panel a upravená prístrojová doska. Na tachometri vidieť prejazdených 44-tisíc míľ. Auto je vybavené klimatizáciou Nippondenso a digitálnym kompasom Wayfinder.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

V rámci úprav bola karoséria nalakovaná metalízovaným lakom s odtieňom taliansky vlašský orech a dostalo nálepky Chinook. 15″ čierne oceľové kolesá s chrómovými puklicami majú pneumatiky 31×10.5″ Wild Country Radial XTX Sport. Predné odpruženie sa zvýšilo o 3 palce (7,6 cm) a zadné o 4 palce (10 cm). Auto dostalo aj priečne stabilizátory a zadné vzduchové tlmiče.

Milovníkom turistických automobilov

Hilux Chinook 4×4 predala v aukcii spoločnosť OttoEx – ktorú vedie vášnivý dovozca a obchodník s klasickými obytnými autami, najmä z 80. a 90. rokov. Firma z Portlandu v Oregone zvyčajne dováža modely z japonského a európskeho trhu a najradšej siaha po vozidlách značky Toyota.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Starostlivo vyberá atraktívne autá, dováža ich a registruje v USA a potom ich renovuje, alebo dodatočne upravuje – v závislosti od pokynov zákazníka. Vďaka OttoEx sa na nekonečné americké cesty dostalo už mnoho výnimočných automobilov.

NEPREHLIADNITE: