Je to oficiálne: PSA a FCA vytvoria štvrtý najväčší automobilový koncern na svete

2545
PSA FCA AUTOGRÁTIS

Je to asi ako finále SuperStar. Na začiatku je veľa účinkujúcich. Tí postupujú do ďalších kôl, podaktorí z nich postupne vypadávajú (taký SAAB, Lancia alebo Pontiac by vedeli rozprávať) a na konci zostanú len tí najlepší, ktorí si so sebou dajú fajnové duety.

Presne to sa teraz stalo koncernom Fiat-Chrysler a Peugeot-Citroën, ktoré sa dohodli na zväzku v dobrom aj zlom.

Peugeot 208 AUTOGRÁTIS

Debaty medzi spájaním jedných z najväčších automobilových koncernov s aktívami nielen v Európe už nejaký ten čas na stole sú, teraz však poznáme aspoň ich predbežné výsledky.

Transatlantické rodinkárstvo

V novom koncerne si FCA a PSA podelia sily v pomere 50/50. Troška iná situácia bude v správnej rade, ktorá sa bude skladať z jedenástich členov – 5 z nich bude pochádzať z taliansko-americkej FCA a nadpolovičná väčšina sem zamieri z PSA. Nová spoločnosť bude mať sídlo v Holandsku s hlavnými kanceláriami vo Francúzsku, Taliansku a USA.

Jeep Wrangler AUTOGRÁTIS
Rodina FCA zahŕňa napríklad aj automobilku Jeep.

Nie je to prvý raz, čo táto dvojica spolupracuje. Veď Fiat a PSA motorizovali už celé generácie zelovocárov a malých podnikateľov pomocou ľahkej úžitkovej trojky Fiat Ducato, Peugeot Boxer & Citroën Jumper. A nielen to. Opel kedysi makal na Combe spoločne s Fiatom, než prebehol k PSA, z čoho vznikol napríklad súčasný Fiat Doblò. A tí starší z nás si isto spomenú na Peugeot Expert, Fiat Scudo a Citroën Jumpy predchádzajúcej generácie.

Fiat 500 AUTOGRÁTIS

Skrátka – fakt, že vedia robiť úžitkáče, vieme. A musíme sa priznať, že predstava nového Fiatu Punto na šikovných základoch nového Peugeotu 208 je podobne lákavá, ako Peugeoty a Citroëny budúcnosti s pohonom všetkých štyroch kolies. Nech sa páči!


NEPREHLIADNITE:

Zdroj: Carscoops