Jazdenka za pár tisíc do každého počasia: 5 áut, s ktorými porazíte zimu

8239

Vonku začalo snežiť a vy ešte stále nemáte auto do zlého počasia? Nemajte obavy, rád vám pomôžem s výberom. Prezrite si 5 áut, s ktorými porazíte zimu a nestoja viac ako 8 000 eur. Keďže som však dostal za úlohu zostaviť tento rebríček ja, v zozname nenájdete ani jedno SUV.

Keď vlastníte auto do zlého počasia, prakticky ste si kúpili auto na celý rok do všetkých poveternostných podmienok. Či ste lyžiar, cyklista, máte rodinu alebo len v kufri vláčite množstvo vecí hornatými oblasťami Slovenska, určite vás zaujme niektoré z týchto áut. Zároveň som sa však pozrel na najtypickejšie závady jednotlivých modelov a ich motorizácií. Informácie pochádzajú z fór a diskusií s majiteľmi, čiže pokiaľ sa vaše skúsenosti s týmito autami nezhodujú s našimi informáciami, poprosím, pokojne nám o nich napíšte do komentárov.

1Subaru Legacy Outback

Výber začnem mojím osobným favoritom. Subaru Legacy Outback, alebo dnes už “len” Outback, má všetko, čo potrebujete k pohodlnému zvládnutiu nepriaznivých poveternostných podmienok s posádkou na palube a množstvom batožiny. Všetky varianty Legacy Outback a Outback disponujú permanentným pohonom všetkých štyroch kolies a motormi typu “boxer”. Najkrajšou a cenovo najzaujímavejšou generáciou je bezpochyby štvrtá.

Na výber máte atmosférické benzínové štvorvalce s objemom 2 litre a výkonom od 103 kW/138 koní až po 140 kW/190 koní. Väčší atmosférický štvorvalec s objemom 2,5 litra ponúka výkon 123 kW/165 koní. Množstvo z nich bolo prerobených na pohon LPG či dokonca v tejto podobe vychádzali z výrobných hál.

To sa odzrkadľuje na ponuke ojazdených kúskov. Dostupnou raritou je aj verzia s 3-litrovým plochým šesťvalcom, ktorý ponúkne výkon 180 kW/245 koní a tomu patričný apetít. Pokiaľ máte z vysokej spotreby nočné mory, môžete si zaobstarať 2-litrový Boxer Diesel s výkonom 110 kW/150 koní a krútiacim momentom 350 Nm. Prevodovky máte na výber dve, konkrétne 4-stupňový automat a 5-stupňový manuál.

Silnými stránkami tohto auta sú bezpochyby interiérový a hlavne batožinový priestor s objemom 459 litrov, vysoká kvalita spracovania, skvelé jazdné vlastnosti, relatívne kompaktné rozmery a spoľahlivé 2,5-litrové motory. Má však aj svoje neduhy. Najčastejším boli tesnenia hlavy valcov, no tieto problémy sa zvykli objaviť na autách do 100 000 kilometrov od novoty. Legacy Outback je tiež údajne náchylné na vyváženie predných kolies a aj pri najmenšej odchýlke pocítite vibrácie vo volante. Pri testovacej jazde výkonnejších verzií pozorne načúvajte zvukom od predných kolies. Pokiaľ zaregistrujete podozrivý “hukot”, môže ísť o poškodené púzdra poloosí, ktoré bude nutné preventívne vymeniť.

Pekné kúsky začínajú na cene okolo 5000 eur. Aktuálne je väčšina trhu zasypaná 2-litrovými naftiakmi a 2,5-litrovými “benzínmi”, v pomere v prospech benzínových kúskov. Naraziť na model s pohonom na LPG nie je nič zložité. Šesťvalce sú však poriadna rarita, prípadne si za ne majitelia doplatia. Do 8 000 eur sa zmestíte aj s lacnejšími exemplármi modernejšej piatej generácie.

Späť