Hyundai Palisade: 8-miestny gigant dostanete v Česku za veľmi príjemné peniaze

5769
Zdroj: Hyundai

Často sa zvykneme v Európe sťažovať na nedostatok zaujímavých áut predávaných v našich končinách. Reč je často o veľkých modeloch s veľkými motormi. Medzi ne patrí napríklad aj Hyundai Palisade, no čuduj sa svetu, v Českej republike si ho môžete kúpiť.

Dôvodov, prečo autá ako Hyundai Palisade nie sú k dispozícii na našom trhu je niekoľko. Prvým je rozhodne nedostatočný dopyt. U nás jednoducho určitý typ áut nedáva zmysel.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Druhým sú európske emisné normy, vďaka ktorým by automobilkám za predaj takýchto áut narastali poplatky do kasičky EÚ a tretím je nízka rentabilita úpravy tohto typu áut na európske legislatívne štandardy.

Plnotučné SUV

Aby sme všetci vedeli, že o čom je tu vlastne reč, tento gigant meria na dĺžku bez 19 milimetrov celých 5 metrov a rázvor kolies predstavuje 2,9 metra. Na palube nájdete 12,3-palcový displej infotainmentu, 10,25-palcový digitálny prístrojový štít a celkovo 16(!!!) držiakov na nápoje.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Osem pasažierov zvládne odvezť 3,8-litrový benzínový šesťvalec Lambda. Ten ale nedisponuje žiadnou formou preplňovania či elektrického dopingu, čiže jeho výkon 217 kW/291 koní a maximálny krútiaci moment 355 Nm nijak zásadne nemotajú európskemu spotrebiteľovi hlavu.

Cez mláku až k vám

Akoby ste si aj mohli myslieť, pokiaľ sa aj modely ako Palisade dostanú do Európy, ide o určitú formu dovozu. Automobilky si jednoducho nemôžu dovoliť vláčiť do Európy pekelné veľkoobjemové stroje len preto, že u nás predajú zopár stoviek kusov.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Kto by mal o takýto kúsok záujem, ten si potrebuje odskočiť do neďalekej Ostravy k predajcovi vozov Hyundai s názvom Impexta. Model s koženým interiérom, trojzónovou klimatizáciou, odvetrávanými sedadlami, head-up displejom, monitorovacím systémom okolo celého vozidla, s panoramatickou strechou a šťavnatým šesťvalcom, pozeráte sa na voz vo výbave Ultimate.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Ten je ponúkaný u moravského predajcu za cenu 1 595 000 Kč, čo je v prepočte na naše peniaze 59 726,64 eur. V tejto cene je zahrnutá „prestavba“ vozidla na európske legislatívne podmienky, poistenie prepravy, poplatky EU alebo vystavenie technického preukazu.

Dilema

Pokiaľ by ste však túžili po veľkom aute, no nepotrebujete mať okolo seba štvorhviezdičkový hotel, základný Hyundai Palisade je k dispozícii za 796 605 Kč, do čoho si však prirátajte dovozné poplatky, dane či homologizáciu.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Osobne si myslím, že takýto dovoz dáva celkom zmysel. Hlavne, keď sa pozriem na ceny 7-miestnych SUV z európskej ponuky, ktoré ponúkajú výkon okolo 300 koní a plnohodnotné 3 rady sedadiel. Asi je načase spraviť o amerických dovozoch aj nejaký pekný prehľad. Čo vy na to?

Zdroje: Hyundai, nbs.sk, impexta.com