Toto je Hennessey Maximus: Tipnete si jeho brutálny výkon?

1035
Hennessey Maximus

Milovníci off-roadov si prídu na svoje aj počas obrovskej SEMA SHOW v Los Angeles, ktorá 5. novembra otvorila svoje brány. Medzi nekonečným množstvom upravených automobilov bude stáť aj Jeep Gladiator.

Tisíc koní a ešte viac Newton metrov

Nie je to však obyčajný Jeep. Tento kúsok prichystal texaský úpravca Hennessey. Aj keď má Gladiator už z výroby mocný 707-koňový motor z Hellcatu, pre SEMA šou to je len akýsi začiatok. V Hennessey V8-čke nadopovali rovných 1000 koní (745 kW). Pýtate sa ako? No pre nich to nie je nič nové, na motor iba „nahodili“ balík komponentov HPE1000.

Osemvalec má objem 6,2-litra a nafukovať vzduch mu pomáha kompresor. Motoru tak stačilo vymeniť riadiacu jednotku, zväzok káblov kvôli bezpečnosti a vylepšiť palivový systém. Ten musí byť schopný pumpovať poriadnu dávku fosílneho paliva. Sériový výfuk nahradili skutočným hudobným nástrojom z nerezu. „Vé-osma“ spolupracuje s osem-stupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies. Tie totiž hýbu svetom s krútiacim momentom až 1264 Nm.

Hennessey Maximus

Dobrý off-road musí mať aj dobrú priechodnosť terénom. Maximus pozdvihli o 15 centimetrov a tiež dostal nové tlmiče. Do asfaltu, ale aj bahna sa zapierajú 20-palcové kolesá s pneumatikami značky BFG KD. Hennessey jemne pozmenil aj vzhľad vozidla novým predným i zadným nárazníkom. V prípade, že slnko zájde skôr ako očakávate, na cestu posvietia LED svetlomety, ale aj svetelná rampa v spomínanom prednom nárazníku. Interiér sa nemusíte báť zamazať blatom, aj keď dostal čalúnenie z kože s červeným prešívaním.

Hennessey Maximus

Cena Gladiatora s V8 sa v prepočte pohybuje okolo čiastky 180 000 €. O koľko presne odľahčí peňaženku úprava HPE1000, nám prezradené nebolo. Ak sa predsa pre ňu rozhodnete, budete jedným z 24 Maximusov.