Ford chce dobíjať autá za jazdy. Vyzerá to fakt desivo, máme zmiešané pocity

2061

Či je záujem o elektromobily opodstatnený, alebo len momentálne “prepĺňaný” dotáciami, to je problematika na dlhú debatu. Podobné je to aj s infraštruktúrou, ktorú tieto vozidlá budú pre svoju funkciu potrebovať – už teraz vidíme, že sama a hneď sa nepostaví. Ford medzičasom prišiel s nápadom, ako preklenúť toto obdobie, no my si ním tak trocha nie sme istí.

Americká automobilka totiž dostala celkom nezvyčajný nápad, ktorý síce môže fungovať na papieri, no v realite, kde čoraz viac ľudí verí tomu, že Zem je plochá, to bude ešte zaujímavé.

Úprimne, toto je strašne desivé.

Vylez mi na chrbát

Táto dosť bizarná metóda by umožnila elektrickému Fordu, akým je napríklad Mustang Mach-E alebo prednedávnom predstavený pickup F150 Lightning, zaradiť sa za vozidlo vpredu ako príves. Aj keď by sa pravdepodobne jednalo o veľké vozidlo, ako je kamión s návesom, patent naznačuje, že by sa dalo použiť aj „osobné auto s príslušnými výkonnostnými vlastnosťami“.

Toto je lacný elektrický Ford F-150?! Pozrite, čo v USA dostanú za 40 tisíc

Hneď ako sa dostanete do polohy ťahania, vozidlo bude nabité procesom, ktorý je takmer rovnaký ako regeneračné brzdenie, kde sa z motorov stanú generátory, ktoré dodávajú energiu späť do batérií. Patent tiež naznačuje, že úroveň regenerácie by sa musela variovať v závislosti od rýchlosti ťahajúceho vozidla alebo od toho, či ide súprava hore alebo dolu kopcom.

Autá z pekla: Oheň, súdy a prachy! Ford Pinto je príbeh, ktorý má úplne všetko

Je zaujímavé, že patent tiež naznačuje, že vozidlá používané na nabíjanie elektromobilov týmto spôsobom je možné prepojiť pomocou Bluetooth alebo internetu. Tento prvok môže byť použitý na čokoľvek, od zdieľania údajov až po prepojenie ťažného vozidla, ktoré je už v pohybe, s elektromobilom, ktorý potrebuje nabitie. To by v podstate mohlo vytvoriť celonárodnú sieť pojazdných nabíjačiek na autá, pripravených čakať na nabitie elektromobilov na otvorenej ceste!

Áno, je to slušný bizár. V odľahlých miestach už tak odľahlých miest, ako napríklad v amerických či austrálskych púšťach, by však takáto služba mohla niekedy vedieť aj zachraňovať životy. Ako to bude v realite, na to si však budeme musieť ešte počkať. Čo na to hovoríte?