Faceliftovaná Škoda Octavia: Prepracovaný dizajn s množstvom ďalších noviniek!

1154

Škoda Octavia v rámci svojej omladzovacej kúry získala nové svetlomety a väčší displej infotainmentu, prichádza však o pohon 4×4 a naftový dvojliter v najvýkonnejšej verzii.

Octavia patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie vozidlá, dodnes sa u nás predalo už vyše 156-tisíc exemplárov. Teraz prišiel čas na facelift, ktorý sa zameriava najmä na prednú časť a nový dizajn predných svetlometov.

Nové svetlomety a vylepšený dizajn

Nové Matrix LED svetlomety s dekoratívnym prvkom Criystallinium majú po novom 36 častí, pričom priamo v hlavných svetlách sú integrované aj hmlovky, ktoré boli pred faceliftom umiestnené v prednom nárazníku. Túto časť taktiež neobišli jemne vizuálne zmeny, vďaka ktorým ponúka Octavia elegantnejšie línie, zatiaľ čo vrcholná verzia RS dostala väčšie čierne plochy.

Pribudli aj nové farebné prevedenia karosérie, 16- až 19-pakcové disky či jemne upravený zadný nárazník a netreba zabúdať ani na zadné svetlá s úplne novou svetelnou grafikou.

Drobné zmeny v interiéri

Súčasťou štandardnej výbavy je 10-palcový digitálny kokpit a klimatizácia Climatronic. Za príplatok je k dispozícií 13-palcový dotykový displej infotainmentu. Od polovice tohto roka bude súčasťou softvéru hlasovej asistentky aj ChatGPT. Prvýkrát bude pre Octaviu dostupný systém bezkľúčového otvárania a zatvárania dverí.

Vo výbave Selection je k dispozícii 15-wattové bezdrôtové rýchlonabíjanie. USB-C konektory majú teraz výkon 45 wattov a ponúkajú násobne vyšší nabíjací výkon. Interiér je vybavený novým čalúnením, dekoračnými lištami a výplňami dverí. Taktiež sú tú použité ekologické a udržateľné materiály. Príkladom sú recyklované látky v interiéroch Lodge a Sportline alebo udržateľne spracovaná koža v interiéri Suite.

Nafta a pohon 4×4 pre model RS sú minulosťou

Základ tvoria motory 1.5 TSI a 2.0 TDI s výkonom 116 koní a 6-stupňovým manuálom. Silnejší variant 1,5 TSI s výkonom 150 koní bude k dispozícií so 48V mild-hybridným systémom, deaktivácou valcov a 7-stupňový automat. Benzínový 2,0 TSI dostal viac výkonu – slabší s pohonom všetkých kolies má výkon 204 koní, ten silnejší vo verzii RS dosahuje výkon až 265 koní.