Elon Musk sa opustil: Tesla Cybertruck je nepriestreľná, má 700 koní a 800 km dojazd

6836

Tesla dnes ráno predstavila svoju predstavu pracovného pick-upu a zatiaľ, čo si polovica sveta myslí, že to bude prepadák, tá druhá zatajuje dych. Nový Cybertruck totiž vyzerá ako tehla. Tehla, ktorá zrýchli z nuly na stovku pod 3 sekundy.

Môžete si myslieť o Elonovi Muskovi, čo len chcete, no jedno sa mu musí nechať. Vie, ako zaujať alebo prekvapiť. A ako sme sa mohli všetci dnes presvedčiť, pravdepodobne vie zohnať aj fakt dobré matro.

Totiž, vonku je nová Tesla, ktorá sa má postaviť tým najlegendárnejším autám na americkom trhu, akými sú napríklad RAMy alebo legendárne F-Series od Fordu. Presne tak, Tesla sa chystá na pick-upy. A jeden fakt prismahnutý dnes predstavili, aha:

W-T-preboha-F

To, na čo sa pozeráte, teda nie je nič iné, ako Cybertruck. Musk prehlasuje, že navrhnutý bol tak, aby spájal jazdné výkony športového auta a praktické schopnosti pick-upu. No a keď si vlastne zoberiete, čo je to za prije ambiciózny plán, ani sa nebudete čudovať, že vyzerá ako naštvaná tehla z nerezu.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Toto je Tesla Cybertruck. Zoznámte sa.
Zdroj: Tesla

Presne tak, samonosná karoséria Cybertrucku bude z ultra-pevnej, za studena lisovanej nerezovej ocele, pretože je vraj ekologickejšia a… no, nehrdzavie. Musk vraví, že keby existovalo na tento účel niečo lepšie, použili by radšej to. Znie to pekne, Elon, no na tvoje silné slová už sme si celkom zvykli. Musk dokonca deklaruje, že Cybertruck bude nepriestreľný, na oficiálnom predstavení mu to však s tou nepriestreľnosťou trocha nevyšlo.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Je to niečo ako Bertoneho mokrý sen, keby sa narodil v USA.
Zdroj: Tesla

Pod kapotami sa bude nachádzať jeden, dva, alebo až tri motory s celkovým výkonom dosahujúcim vraj až 700 koní a dojazdom až 800 kilometrov. Musk by rád ponúkal tri výkonové verzie.

Šialené výkony a dojazd

Single Motor RWD ponúkne pohon zadnej nápravy, zrýchlenie z nuly na stovku pod 6,5 sekundy, maximálnu rýchlosť 177 km/h a dojazd viac ako 400 kilometrov. Cena by nemala prekročiť 40 000 dolárov bez DPH.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Jednoduché tvary karosérie majú ušetriť náklady a aerodynamický odpor.
Zdroj: Tesla

Dual Motor AWD ponúkne dva elektromotory, každý na jednej náprave. Z nuly je na stovke pod 4,5 sekundy, maximálnu rýchlosť potiahne až do 193 kilometrov za hodinu a dojazd prekročí 480 kilometrov. Cenou sa bude pohybovať pri hranici 50 000 dolárov bez dane.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Moje pocity sú na škále od “Prekrista” po “Chcem to hneď teraz”
Zdroj: Tesla

Tri Motor AWD ponúkne až tri motory, z nuly na stovku vás vystrelí za “menej ako 2,9 sekundy”, zrýchľovať bude až do 209 kilometrov za hodinu a potiahne to s vami na jedno nabitie až 800 kilometrov. Cena? Niekde okolo 70 000 dolárov bez dane.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Jednoduché, silné, vážne zvláštne
Zdroj: Tesla

Musk ďalej hovorí, že ťažná kapacita novej Tesly by mala byť až niekde pri 6350 kilogramoch, pričom naložiť na korbu a do kabíny budete vedieť približne 1600 kilogramov, pričom ložná plocha Cybertrucku je až 1,98 metra.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Ozaj, na Tesla evente sa predstavila aj elektrická štvorkolka, ktorá je momentálne každému ukradnutá.
Zdroj: Tesla

V kabíne by sme potom našli až šesť miest pre amerických working-class heroes, pričom vďaka 17-palcovej obrazovke nebude mať problém trafiť v menu ani ten najvyžranejší ukazovák. No skrátka, samé užitočné veci!

Ako je to možné?

Jednoducho. Ešte to nie je v predaji. Do výroby by Cybertruck mal ísť v roku 2021 alebo 2022, ako však poznáme Teslu, tieto časy sa môžu zmeniť. Zmeniť sa môže aj vzhľad Cybertrucku, ktorý bude pravdepodobne konvenčnejši, alebo, čo ja viem… Ohľaduplnejší k chodcom?

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
Áno, presne toto je moment, v ktorom si ma Cybertruck získal. Toto vyzerá veľmi dobre!
Zdroj: Tesla

Utilitárny vzhľad Cybertrucku by však mal byť zároveň jedným z kľúčových prvkov šetrenia: minimálne prelisovanie karosérie znamená rapídne zníženie nákladov. A aj keď sa na prvý pohľad javí ako šialenosť, musím uznať, že Cybertruck je desivo cool. A aj keď je cool, uvezie extrémne veľa nákladu, je extrémne rýchly a zmestí sa doň až 6 ľudí.

Tesla Cybertruck AUTOGRÁTIS
6 miest a obrazovka väčšia ako na vašom počítači. Shut up and take my money!
Zdroj: Tesla

Nechcem sa hrať na proroka, ale ak to bude fungovať… bude to fungovať aj na trhu. Stavíme sa?


NEPREHLIADNITE: