Elektrické Géčko je realitou, Mercedes ukázal novinku!

582

Značka s trojcípou hviezdou predstavuje prvý plne elektrický model svojej terénnej ikony, ktorý symbolizuje spojenie tradície a pokroku. Nová elektrická Trieda G zostáva verná charakteru konštrukčného radu a zachováva si hranatú siluetu vrátane ikonických prvkov. Jej karoséria je rovnako ako na konvenčne poháňaných modelových variantoch založená na rebrinovom ráme a naďalej má aj pripájateľnú terénnu redukciu.

Vývojový tím ho upravil a spevnil, aby doň mohol integrovať elektrický pohon. Zachovaná zostala aj kombinácia nezávislého zavesenia kolies s dvoma priečnymi ramenami vpredu a novovyvinutou tuhou zadnou nápravou. Vysokovoltový lítium-iónový akumulátor integrovaný do rebrinového rámu zároveň zaručuje nízke ťažisko.

Keď sme už pri akumulátore, ide lítium-iónovú batériu s kapacitou 116 kWh. Pri papierovej spotrebe energie 27,7 – 30,3 kWh (podľa WLTP) by teda Mercedes-Benz G 580 EQ mal na jedno nabitie prejsť 473 kilometrov.

Výkon takmer 600 koní

Kvôli ochrane pred vniknutím vody a nečistôt je akumulátor umiestnený v skrini s vysokou torznou tuhosťou. Ochrana spodku vozidla z inteligentnej zmesi materiálov s podielom uhlíkových vlákien popritom slúži na ochranu akumulátora proti mechanickým vplyvom.

Nová elektrická Trieda G je poháňaná štyrmi individuálne ovládateľnými samostatnými motormi v blízkosti kolies. Sú integrované do rebrinového rámu a dokážu vyvinúť maximálny celkový výkon 432 kW (587 k) a maximálny krútiaci moment až 1 164 Nm.

Zaujímavosťou sú virtuálne uzávierky diferenciálov, ktoré auto vytvára pomocou vektorovania krútiaceho momentu. Priamo v teréne potom môžete využiť jeden z troch jazdných režimov: G-TURN, G-STEERING a tzv. plazivá jazda.

Prehľadná kapota

Súčasťou sériovej výbavy elektrického Géčka je infotainment MBUX s 31,2-centimetrovým digitálnym kokpitom (12,3 palca) a multimediálnym displejom spolu s dotykovým ovládaním. Samozrejmosťou je nekonečný rad komfortných a bezpečnostných elektronických asistentov.

K lepšej akustike v interiéri prispieva zvýšená kapota, obloženie A-stĺpikov či vzduchové záclony v podbehoch zadných kolies. Za pozornosť stojí funkcia transparentnej kapoty, kedy vodič prostredníctvom kamier vidí aktuálnu situáciu priamo pod autom. Mercedes hovorí o záruke 6 rokov resp. 60 000 kilometrov.

Mercedes-Benz G 580 EQ v skratke: 

kapacita batérie: 116 kWh

spotreba: 27,7 – 30,3 kWh

dojazd: 473 km

výkon elektromotorov: 432 kW (587 k) / 1 164 Nm

brodivosť: 850 mm

zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 4,7 s

maximálna rýchlosť: 180 km/h

cena od: 148 866 eur s DPH

cena uvádzacej edície ONE: 199 188 eur s DPH.