Dvadsať čerpacích staníc Slovnaft dostalo fotovoltiku

269
Fotovoltika na streche ČS Slovnaft
Foto: Slovnaft
Zdroj:

Na dvadsiatich čerpacích staniciach Slovnaft pribudli fotovoltické panely. Najznámejšia slovenská sieť tým podporuje svoju udržateľnosť.

Fotovoltické panely na čerpacích staniciach nainštaloval Slovnaft preto, aby energiou z nich mohli prevádzky udržateľne nabíjať chladenie aj prípravu jedál a občerstvenia. Slovnaft symboliicky predstavil celý projekt 21. júna, na Európsky solárny deň.

Projekt nadväzuje na stratégiu Skupiny

Slovnaft projektom fotovoltických panelov na strechách svojich prevádzok ide ruka v ruke so straégiou Skupiny MOL s názvom Shape Tomorrow. Tá defiinuje aktivity Skupiny v maloobchode aj v ďalších oblastiach podnikania. Inštalácie fotovoltických elektrární na čerpacích staniciach majú pomôcť zlepšovať ich kvalitu a prevádzku.

„Trvalo udržateľné riešenia rozvíjame v našej sieti dlhodobo. Od ponuky priameho tankovania kvapaliny do ostrekovačov bez nutnosti kupovať si plastové nádoby, cez inštaláciu tepelných čerpadiel na čerpacích staniciach až po možnosť kúpiť si kávu do vlastného pohára,“ vysvetľuje Tímea Reicher, riaditeľka Maloobchodu spoločnosti Slovnaft.

Zmeny podporila kríza

K využívaniu solárnej energie motivovala Slovnaft pred dvomi rokmi kríza s cenami energií a nevyspytateľnosť trhu. Slovnaft vtedy začal hladať riešenie, ktoré pomôže šetriť a zároveň prispeje k udržateľnosti.

„Naším cieľom bolo, aby sa prevádzka jednotlivých čerpacích staníc mohla oprieť o viac zdrojov energie. Logickým krokom bolo pridať do svojho energetického mixu solárnu energiu. Je to obdobné rozhodnutie, ako robia racionálne domácnosti. Nemali sme ambíciu produkovať energiu do zásoby a ukladať ju do batérií alebo predávať do siete,“ hovorí Robert Kausitz, manažér rozvoja maloobchodnej siete spoločnosti Slovnaft.

Viac ako 200 čerpacích staníc

Sieť čerpacích staníc Slovnaftu tvorí aktuálne 235 prevádzok, pričom viaceré z nich sa nachádzajú v regiónoch s vysokým počtom slnečných dní. Pri výbere konkrétnych čerpacích staníc, ktoré sa zaradia do solárneho projektu, sa preto posudzovala solárna mapa Slovenska a lokality bez tienenia z okolia.

Čerpacia stanica Slovnaft
Foto: Slovnaft

„Aby sme boli schopní získať parametre pre výber dodávateľa, analyzovali sme aktuálnu spotrebu čerpacích staníc. Naše stanice na  rozdiel od domácností nemajú počas dňa významnejšie výkyvy v spotrebe, takže slnečnú energiu počas dňa vieme využívať veľmi efektívne,“ hovorí R. Kausitz.

Ušetrené tony CO2

V pilotnej fáze nainštalovali fotovoltiku na 20 vybraných čerpacích staníc. O montáž sa postarala spoločnosť ATA Green. Fotovoltika sa montovala na existujúce prestrešenia tankovacích stojanov alebo strechy čerpacích staníc. Aktuálne je v prevádzke 436 panelov s celkovým výkonom 200,56 kWh. Celková očakávaná ročná úspora je 220 MWh, čo predstavuje 102,3 tony CO2.

Finančne predstavuje úspora približne 50 000 eur ročne. „Na dvadsiatich čerpacích staniciach pripravíme pre našich zákazníkov v priemere 2100 káv a 1400 hotdogov denne. Teraz si ich môžu vychutnať vďaka slnečnej energii – pretože počas optimálnych podmienok v slnečných dňoch dokážu solárne panely zabezpečiť až do 90 % spotreby elektriny na čerpacej stanici,“ dopĺňa R. Kausitz.

ČS Slovnaft
Foto: Slovnaft

Fotovoltické elektrárne sa nachádzajú na čerpacích staniciach Slovnaft v lokalitách Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Levice, Lučenec, Nové Zámky, Moldava nad Bodvou, Senec, Šahy, Štúrovo, Šurany, Veľký Meder, Sládkovičovo, Zeleneč.

Projekt bude pokračovať

V Slovnafte pracujú na rozšírení projektu. „Momentálne vyhodnocujeme dáta a skúsenosti, ktoré máme s prevádzkou prvej dvadsiatky solárnych elektrární. V najbližších mesiacoch budeme môcť informovať, ako napredujeme,“ hovorí Tímea Reicher.

Slovnaft má na Slovenskom trhu výborné postavenie, chce ale ďalej rásť. „Priestor na rozvoj vidíme najmä v skvalitňovaní služieb a prostredia čerpacích staníc, ako aj našej ponuky. Do gastronómie investujeme prostredníctvom nášho osvedčeného konceptu občerstvenia a siete reštaurácií Fresh Corner,“ vysvetľuje Tímea Reicher.